Oblicza człowieka w filmie
Od 13 do 27 lutego trwają zapisy na zajęcia Akademii Dokumentalnej „Oblicza człowieka w filmie”. Przedmiot ten jest otwartym dla studentów wszystkich kierunków wykładem wydziałowym lub fakultatywnym do którego przypisane są 2 punkty ECTS. Zapisać mogą się też doktoranci, dla których jest to wykład monograficzny. Organizatorzy zapraszają też wolnych słuchaczy spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Zajęcia będą miały formę pokazu filmu dokumentalnego i spotkania z jego twórcami.
INFORMACJE OGÓLNE:
Zajęcia rozpoczynają się 21 lutego
Miejsce i czas zajęć: wtorek, godzi. 16.45 -19.45 / Sala 1.43 / Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego.
Limit miejsc: 285
Liczba ECTS: 2
Karnet: Karnet na projekcje filmowe kosztuje 150 zł za semestr. O kolejności zapisów decyduje kolejność zrealizowanych wpłat.
Uwaga! STUDENCI WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO – cena karnetu: 110 zł.
Na program zajęć (projekcji i dyskusji) składać się będą wybitnie, nagradzana na światowych festiwalach, filmy dokumentalne oraz fabularne, których bohaterami są ludzie i ich postawy wobec przemocy, wojny, ekologii, ekonomii, polityki, choroby, rodziny, miłości czy wolności. Celem cyklu jest wyjście poza abstrakcyjne teoretyczne rozważania i ukazanie konkretnych miejsc i osób, których problemy bezpośrednio dotykają, a dopiero wówczas stosowanie do nich analizy teorii i modeli. W programie znalazły się filmy o tematyce obejmującej jak najwięcej kontekstów związanych z człowieczeństwem, dotykają problemów jednostki i społeczności w wielu zakątkach globu.
Celem Akademii Dokumentalnej jest rozbudzenie i ukierunkowanie zainteresowania filmami dokumentalnymi i wybitnymi filmami fabularnymi, a przede wszystkim udostępnienie studentom odpowiednich narzędzi do ich krytycznej analizy i świadomego wykorzystywania w pracy naukowej i zawodowej. Studenci różnych kierunków mają również szanse na poszerzenie horyzontów o tematy niezwiązane z ich studiami, co jest bardzo ważne w dzisiejszej dobie specjalizacji, która wyraźnie ogranicza wszechstronny rozwój osobisty.
Program został oparty na filmach dokumentalnych i wybitnych, nagradzanych w świecie filmach fabularnych, dzięki czemu wyróżnia się spośród innych programów edukacji filmowej. Z bogatego repertuaru festiwalu MILLENNIUM DOCS AGAINST GAVITY FF (wcześniej PLANETE+ DOC FF), jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, który od roku 2016 odbywa się również w Trójmieście, wybrane zostały filmy, które stanowią najlepsze uzupełnienie wiedzy o szeroko pojętej współczesności. Filmy fabularne zaś to wybitne poruszające dzieła, triumfujące na najważniejszych światowych festiwalach filmowych w Cannes, Wenecji, Berlinie, Locarno, Amsterdamie, Sundance FF, często nominowane czy nagrodzone Oscarem czy Europejką Nagrodą Filmową.
Zapraszamy do wysłuchania w Radiu MORS w audycji UG Przedstawia wywiadu z mgr Przemysławem Rydzewskim, współorganizatorem zajęć. Audycja jest emitowana w piątek o godzinie 10.00 i w sobotę o godzinie 12.
Informację o zajęciach i filmach, które w ich ramach zostaną zaprezentowane można znaleźć na stronie Akademii Dokumentalnej.