Podsumowanie koncertu Z miłości do niepodległej
Wieczór 10. czerwca minął przy znanych melodiach z okresu 20-lecia międzywojennego. W Operze Leśnej, podczas koncertu dla uczczenia 100-letniej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości o wdzięcznym tytule „Z miłości do Niepodległej”, zabrzmiały największe hity estradowe, kinowe i kabaretowe, takich gwiazd, jak Eugeniusz Bodo, Hanka Ordonówna, czy Mieczysław Fogg. Widzowie mieli przyjemność usłyszeć „Ach, jak przyjemnie”, „W małym kinie”, „Zimny drań”, czy mniej znane piosenki - „Takie coś”, „A mnie w to graj” pod dyr. prof. Marcina Tomczaka wykonane przez Akademicki Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” oraz Zagan Acoustic.
„Baby, ach te Baby” z filmu „Zabawka” (1933), „Już taki jestem zimny drań” z „Pieśniarza Warszawskiego” (1934), „Miłość Ci wszystko wybaczy” z filmu „Szpieg w masce” (1933), czy „Już nie zapomnisz mnie” z komedii „Zapomniana melodia” (1938) to kolejne przeboje, które wybrzmiały w trakcie koncertu. Nie zabrakło również miejsca na wykonanie pieśni „Morze nasze morze” (1925), która nawiązuje do zaślubin Polski z Morzem, upamiętniając odzyskanie dostępu do Bałtyku.
Wśród wykonanych utworów znalazły się również takie, w których chórzyści mogli się zaprezentować solowo. W „Małym białym domku” z cieszącą oko choreografią, słuchaczy zachwycił Grzegorz Fila, natomiast piękne partie piosenki „Już nie zapomnisz mnie” wykonał gościnnie występujący z chórem tenor – Mateusz Kołos. Tych dwóch chórzystów mogliśmy również usłyszeć w „Małym kinie”, gdzie partie solowe przypadły również Krystianowi Stępniowi i, ku wielkiej radości widzów, samemu prof. Marcinowi Tomczakowi – dyrygentowi całego koncertu, który otworzył koncert swoim solo w „A mnie jest szkoda lata”.
Nowe aranżacje Artura Jurka nadały nowej jakości znanym utworom oraz pokazały ich ogromny muzyczny potencjał. Piosenki, oryginalnie wykonywane przez jedną osobę, w Operze Leśnej zostały bowiem wykonane przez 40 chórzystów na cztery, a momentami nawet sześć głosów. Niezwykłym zaskoczeniem okazała się zupełnie nowa aranżacja utworu „Sex appeal”, którą zarapowali Andrzej Kurek i Szymon Rudziński przy akompaniamencie Zagan Acoustic i beat boxu Mateusza Kołosa.
Uroku prezentowanym przez Akademicki Chór UG utworom dodały etiudy taneczne w wykonaniu tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca UG „Jantar”, który przygotowała Milena Jurczyk. Podczas utworów „Już nie zapomnisz mnie” (solo: Natalia Wojciechowska i Damian Hawryszkiewicz), „Ada to nie wypada” (Natalia Bartosz, Jacek Piątek, Dawid Cichocki, Karol Sawicki, Dawid Kopaniszyn) oraz „To ostatnia niedziela” (Natalia Bartosz, Modestas Taskinas) chórzystom towarzyszyły taneczno-aktorskie prezentacje idealnie nawiązujące do tekstu śpiewanych piosenek. Zespół Pieśni i Tańca UG „Jantar” zachwycił publiczność również swoim wykonaniem polki.
Każdemu z prezentowanych utworów towarzyszyły wizualizacje przygotowane przez Ariela Sielaffa. Na ekranach zobaczyliśmy piękne zdjęcia starego Sopotu z lat 20-tych i 30-tych, które Akademicki Chór UG pozyskał dzięki uprzejmości Grand Hotelu Sopot.
Intensywny miesiąc prób wokalnych i choreograficznych przyniósł oczekiwany efekt. Chórzyści nie tylko pięknie brzmieli (przygotowanie chóru – prof. Marcin Tomczak), ale również bardzo dobrze zaprezentowali przygotowaną przez Panią Beatę Oryl choreografię, która wspaniale urozmaiciła wydarzenie i pozwoliła spojrzeć na wokalistów zespołu w zupełnie nowym wydaniu. To wszystko za sprawą wyczuciu choreografki, która idealnie wykorzystała potencjał wykonawców koncertu, proponując efektowne, dopasowane do możliwości artystów układy taneczne.
Koncert dedykowany mieszkańcom regionu pomorskiego spotkał się z dużym zainteresowaniem. Na widowni zasiedli Rektorzy Pomorskich na czele z JM Rektorem UG prof. Jerzym Piotrem Gwizdałą, przewodniczącym Rady Rektorów Województwa Pomorskiego, z inicjatywy której koncert został zorganizowany. Operę Leśną wypełniła wielopokoleniowa trzy i półtysięczna widownia. Oryginalna forma, pełna młodzieńczej świeżości i nowego spojrzenia na piosenki dwudziestolecia międzywojennego spotkała się z owacjami na stojąco, co sprawiło, że artyści wykonali aż dwa bisy.
Widowisko łączące muzykę, taniec, grę aktorską oraz wizualizacje świetlne utrzymane w klimacie lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku, będące hołdem dla artystów, którzy mieli ogromny wpływ na odnowę polskiej kultury wśród podzielonych zaborami Polaków, okazało się wspaniałą formą uczczenia 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Rektorów Województwa Pomorskiego.
Koncert został zorganizowany przez Uniwersytet Gdański, Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Akademickie Centrum Kultury UG „Alternator” oraz Bałtycką Agencję Artystyczną BART.