fbpx Studenci UAM bez Granic - inicjatywa Studenckiego Radia Meteor z Poznania | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Studenci UAM bez Granic - inicjatywa Studenckiego Radia Meteor z Poznania

pomagamy bez granic1.08.2020 roku od godziny 12:00 dział gier i technologii przeprowadzi 24-godzinną transmisję charytatywną. Zebrane podczas niej środki trafią do stowarzyszenia “Studenci UAM bez granic”.

“Studenci UAM bez Granic” to międzynarodowy projekt realizowany przez członków Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej, działającego na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Celem projektu jest realizacja zajęć edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą pochodzącymi z uboższych części świata, doświadczającymi trudności w szeroko pojętej sferze edukacji, spowodowanych między innymi brakiem materiałów edukacyjnych, aktywizujących metod nauczania, dużymi odległościami między miejscem zamieszkania a szkołą, niedostatecznej względem potrzeb liczby nauczycieli, a często brakiem dostępu do edukacji.

Nasze działania edukacyjne obejmują różnorodne treści, dostosowane do potrzeb adresatów po wcześniejszej konsultacji z tamtejszymi nauczycielami i dyrektorami szkół. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie zajęcia mają charakter aktywizujący, oparte są o elementy pedagogiki twórczości, co daje dzieciom możliwość podejmowania samodzielnych aktywności, zdobywania wiedzy o świecie poprzez zabawę, co zazwyczaj jest dla nich nowością i cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Ponadto, projekt obejmuje część badawczą dotyczącą marzeń dzieci i młodzieży z krajów, w których jest on realizowany. Na podstawie przeprowadzonych z uczestnikami wywiadów oraz wykonanych przez nich fotografii dokonujemy analizy porównawczej otrzymanych wyników.

Do tej pory odbyło się sześć edycje projektu „Studenci UAM bez Granic”. We wrześniu 2014 roku został on zrealizowany w części zasadniczej podczas wyjazdu do Tanzanii, a w latach kolejnych w Indonezji, Nepalu i w latach 2018-2019 na Madagaskarze.

Radio Meteor jest studencką rozgłośnią internetową, która jest związana z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoje audycje nadaje od 13 lutego 2012 roku. Obecnie Radio Meteor liczy około 200 członków, studentów-wolontariuszy, którzy mogą zdobyć cenne doświadczenie w swojej karierze dziennikarskiej. W naszym radiu działały osoby, które pracują dziś w najbardziej profesjonalnych redakcjach w Polsce. Są to np. Maciej Kluczka dziennikarz TVN24, Szymon Ratajczak dziennikarz Canal+Sport, Radosław Męczykalski dziennikarz Dzień Dobry TVN. W 2020 roku Radio Meteor otrzymało nagrodę ProJuveness za najlepsze medium akademickie w kraju.
Poza audycjami na naszej stronie internetowej: meteor.amu.edu.pl, prężnie działamy na Facebooku i Instagramie.
Z powodu pandemii koronawirusa na razie nie możemy nadawać ze studia, jednak nasi dziennikarze za pomocą wyżej wymienionych portali społecznościowych zamieszczają treści wideo, aby nie stracić kontaktu z naszymi odbiorcami.
Na fanpage’u Radia Meteor można znaleźć między innymi transmisje z wydarzeń sportowych, muzycznych i kulturalnych.

Dział gier i technologii jest najmłodszym działem dziennikarskim w Radiu Meteor. Został założony w styczniu 2019 roku. Początkowo skupiał się tylko na audycjach radiowych raz w tygodniu. Od 2020 roku na naszej facebookowej stronie regularnie zaczęły pojawiać się transmisje z gier, a nasza radiowa ramówka została rozszerzona do dwóch godzin w tygodniu. Od początku pandemii koronawirusa członkowie działu gier i technologii codziennie na naszym Facebooku pojawiał się przynajmniej jeden materiał. Wśród zamieszczanych przez nas materiałów mieliśmy audycje o tematyce gier i technologii, parodie telewizyjnych teleturniejów, transmisje z gier, a także bloki tematyczne, do których należą:

• Indeks Gier Nakazanych - przegląd najlepszych gier na daną literę alfabetu
  • Mobile.exe - przegląd i recenzje gier i aplikacji mobilnych
  • R.I.Play - materiały z gier retro
  • Nowinki technologiczne - nowości ze świata gier i technologii
  • Esportowy Serwis Informacyjny - najświeższe wiadomości ze świata esportu.

Na ten moment mamy prawie 500 obserwujących na naszym fanpage’u.
Pomimo krótkiego stażu przeprowadziliśmy już pierwszy turniej e-sportowy, który od początku do końca była zorganizowany przez nas. Przy tej okazji udało nam się nawiązać współpracę m.in z Redbullem.
Nasi dziennikarze relacjonowali takie wydarzenia jak: Gamescom, IEM Katowice, PGA, Poznań Motor Show, finały Good Game League.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Marta Demartin
Treść wprowadzona przez: Marta Demartin