fbpx Skarby codzienności w Sztuce Wyboru | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Skarby codzienności w Sztuce Wyboru

sztuka wyboru fot.: Katarzyna PodhorskaDeszczowy wieczór 16 kwietnia umilił odwiedzającym Sztukę Wyboru wernisaż „Mikrorzeczy” Zuzanny Dolegi. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku swoim projektem zaskoczyła gości autorskim cyklem fotografii oraz wystawą drobnych przedmiotów.

Zuzanna Dolega jest  laureatką licznych stypendiów: Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Prezydenta Miasta Gdyni, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Mimo młodego wieku może pochwalić się uczestnictwem w licznych projektach i wystawach, także międzynarodowych. Specjalizuje się także w technice pirografii.

Zostałam nazwana kiedyś w jednym z artykułów „dziewczynką z zapałkami” - śmieje się artystka. Pirografia jest techniką wypalania,  można powiedzieć, że maluję ogniem. Prace powstają na papierze i mają bardzo organiczną strukturę, wypalenia są nierównomierne i ogień czasem przejmuje kontrolę nad moją pracą.

W Sztuce Wyboru do 6 maja można oglądać jej cykl prac fotograficznych zatytułowany „Mikrorzeczy”. Oglądający mogą się przyjrzeć skarbom życia codziennego, przedmiotom często nie użytecznym, wysłużonym, lecz ważnym z różnych powodów dla autorki.

Mikrorzeczy są zdjęciami i mikroprzedmiotami życia codziennego, są portretami stanów emocjonalnych, portretami psychologicznymi. Są to rzeczy, które możemy wsadzić do kieszeni. - wyjaśnia Zuzanna Dolega.

Liczne „małe kompozycje” opatrzone są opisami, dzięki czemu możemy wejrzeć w świat artystki, podziwiać kolekcję jej skarbów. Znajdują się wśród nich bibeloty, ulubione słodycze, figurki, zabawki.

Po obejrzeniu eksponatów ma się ochotę wrócić do domu i stworzyć własną kolekcję mikrorzeczy. Może często są niewielkie i „mikro”, lecz w pewien sposób nas definiują i mają ogromne znaczenie.

Więcej informacji o projekcie, jak i samej autorce na: http://zuzadolega.blogspot.com/
„Mikrorzeczy” można oglądać do 6 maja w Sztuce Wyboru (ul. Słowackiego 19, Gdańsk).

O tym wydarzeniu będzie mogli posłuchać w audycji "Misz Masz", o 19:00!

Katarzyna Podhorska

sztuka wyboru fot.: Katarzyna Podhorskasztuka wyboru fot.: Katarzyna Podhorskasztuka wyboru fot.: Katarzyna Podhorskasztuka wyboru fot.: Katarzyna Podhorskasztuka wyboru fot.: Katarzyna Podhorska
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Michał Fila
Treść wprowadzona przez: Michał Fila