fbpx Światowa prapremiera widowiska muzycznego "EMIGRA- Symfonia bez końca" | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Światowa prapremiera widowiska muzycznego "EMIGRA- Symfonia bez końca"

Plakat EMIGRAPonad 100 artystów, Chór Akademicki Uniwersytetu Gdańskiego, 10 dynamicznych perkusji, multimedia z historycznymi fotografiami i muzyka warta Oscara - “Emigra - Symfonia bez końca” wybrzmi 25 lutego w hali widowiskowej Gdynia Arena.

Kompozycję przygotowaną dla Muzeum Emigracji w Gdyni Jan A.P. Kaczmarek zatytułował “EMIGRA - Symfonia bez końca”. EMIGRA jest muzyczną impresją doświadczenia emigracji. Kompozytor sam jest emigrantem, podczas pracy sięga więc do własnych doświadczeń, które zaprowadziły go do Nowego Świata. Choć poznał mnóstwo historii dokumentujących polską emigrację na przestrzeni 200 lat i ma świadomość jej różnorodności, to jak twierdzi, aby utwór był prawdziwy i przekonujący musi być napisany z osobistego punktu widzenia.

“EMIGRA - Symfonia bez końca” zabierze uczestników wydarzenia w swoistą podróż, - od momentu podjęcia decyzji o wyjeździe, przez rozstania, emocje podróży - lęki, oczekiwania - aż po przyjazd do celu, któremu często towarzyszy euforia, puentująca symfonię.

Utwór zostanie wykonany przez orkiestrę symfoniczną, chór i grupę perkusji rockowych, stanowiących trzon rytmiczny. Scenografię będą tworzyły specjalnie przygotowane projekcje kreujące obraz - strumień impresji emigranckich.

Kompozycja jest opowieścią o wyprawie w nieznane (czasem wymuszonej), o potrzebie zmiany, będącej częścią natury ludzkiej oraz o nadziei i marzeniach mających wielką moc sprawczą. Zabiera nas w emocjonalną podróż, która wynika z tęsknoty za lepszym życiem. Czasem z iluzji, że daleki świat jest fascynujący, lepszy niż ten, w którym sami żyjemy. Ambicją kompozytora “EMIGRY - Symfonii bez końca” jest mówić wyraźnie, prostym językiem. Muzyka jest uniwersalną formą komunikacji międzyludzkiej. Utwór nie będzie eksperymentem muzycznym. Ważne są emocje, które mają trafić do wielu!

-  Od momentu rozpoczęcia swej działalności Muzeum Emigracji zorganizowało kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych, muzycznych, filmowych, literackich czy edukacyjnych, przybliżających dorobek i losy polskich emigrantów - mówi Sebastian Tyrakowski, zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni. - “EMIGRA - Symfonia bez końca” Jana A.P. Kaczmarka to unikatowe muzyczne widowisko. Jest pierwszym wydarzeniem realizowanym przez Muzeum Emigracji na tak dużą skalę – przedstawiamy dzieło skomponowane przez wybitnego Polaka-emigranta specjalnie dla naszego muzeum. Jestem zaszczycony mogąc współpracować z tak uznanym kompozytorem i jednocześnie dumny, że prezentujemy twórczość wielu Polaków, którzy odnosili i odnoszą sukcesy na całym świecie – dodaje Sebastian Tyrakowski.

Do współpracy artystycznej przy widowisku Jana A.P. Kaczmarka zaproszeni zostali: dyrygent Wojciech Rajski, Polska Filharmonia Kameralna Sopot oraz Chór Akademicki Uniwersytetu Gdańskiego. Na scenie wystąpi łącznie ponad 100 artystów! Utwór orkiestrowy zostanie wykonany w nowoczesnej formie, z wykorzystaniem multimediów: projekcji światła i wizualizacji, w które zostaną wkomponowane zbiory Muzeum, m.in. listy, dokumenty, pamiętniki, a także fotografie czy rzeczy osobiste podróżujących emigrantów. Połączone z obrazową kompozycją wybitnego twórcy muzyki filmowej Jana A.P. Kaczmarka, widowisko stanie się muzyczną opowieścią o polskiej emigracji.

Treść wprowadzona przez: Marta Demartin
czwartek, 9 lutego 2017 roku, 9:06