fbpx O WOT w Radiu UG MORS | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

O WOT w Radiu UG MORS

Przysięga w 34 Batalionie Lekkiej Piechoty w Jarosławiu Fot. DWOTWojska Obrony Terytorialnej (WOT) to nowy rodzaj Sił Zbrojnych RP, który powstał 1 stycznia 2017 r. Najbardziej widoczną różnicą tej formacji w stosunku do wcześniej istniejących jest to, że służba w nich jest pełniona równolegle do cywilnej pracy zawodowej i nauki. Można więc być jednocześnie studentem, urzędnikiem, przedsiębiorcą i żołnierzem WOT. Do studia Radia MORS zaprosiliśmy por. Tomasza Klucznika, oficera prasowego 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz kpr. Patryka Poborskiego, studenta Wydziału Nauk Społecznych, żeby dowiedzieć się jakie zadania wykonują żołnierze WOT w czasie pandemii, kto może zaciągnąć się do WOT, jakie wiążą się z tym obowiązki i korzyści.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Bezpośrednio z niej wynikają zadania formacji. Na czas wojny, głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Żołnierze z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami.

Formacja powstała już prawie 4 lata temu i można powiedzieć, że chrzest bojowy właśnie przechodzi, angażując się w działania wynikające ze stanu pandemii, w jakiej znajdujemy się od wiosny tego roku. Żołnierze WOT, aktywnie wspierają personel medyczny w placówkach służby zdrowia, koordynują przyjmowanie osób skierowanych do punktów pobrań, opiekują się osobami muszącymi ograniczyć kontakty z otoczeniem z uwagi na stan zdrowia, pracują wspólnie z pracownikami Sanepidu.

Do studia Radia UG MORS zaprosiliśmy studenta UG, który jest żołnierzem WOT oraz oficera prasowego Pomorskiej Brygady. Wywiad z nimi usłyszycie w audycji Gość Radia UG MORS, którego emisja jest zaplanowana na czwartek na godz. 11.00 i na piątek na godz. 12.00. Jest to okazja, żeby dowiedzieć się dlaczego warto zaciągnąć się do WOT, jak wygląda służba z perspektywy żołnierza, kto może zostać żołnierzem i jakie jest wynagrodzenie za służbę.

Fot. DWOT

wtorek, 1 grudnia 2020 roku, 12:28