fbpx Trzęsienie ziemi w Chorwacji | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Trzęsienie ziemi w Chorwacji

chBałkany leżą w rejonie aktywnym sejsmicznie, jednakże dochodzi tam głównie do wstrząsów okresowych, które w większości przypadków nie są odczuwalne. Jak już dochodzi tam do wstrząsów, które są odczuwalne, spotykają się z wielkim zainteresowaniem. W ostatnim czasie doszło do kilku trzęsień na terenie Bałkanów, jednakże dzisiaj chcielibyśmy się skupić na tych, które miały miejsce kilka dni temu w Chorwacji.

28 i 29 grudnia 2020 w Chorwacji doszło do serii trzęsień ziemi. 28 grudnia zarejestrowano dwa wstrząsy o magnitudzie 5.2 i 5.0 w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się kilka kilometrów od miasteczka Petrinja. Nikt na szczęście w nich nie ucierpiał. Niestety wydarzenia, które miały miejsce w tamtym dniu były preludium do tego, co wydarzyło się dnia następnego. 29 grudnia doszło do kolejnego, tym razem silniejszego trzęsienia ziemi o magnitudzie 6.3. Epicentrum po raz kolejny znajdowało się w okolicach miasteczka Petrinja w środkowej części kraju, 47 km na południe od Zagrzebia. Wstrząs odczuwalny był w całej Chorwacji, ale również w Serbii, Bośni i Hercegowinie, we Włoszech oraz na Węgrzech. Doprowadził on do rozległych zniszczeń w Petrinije oraz w miasteczkach znajdujących się w okolicach epicentrum. Zostały uszkodzone dachy oraz budynki. Doszło przysypania osób gruzem. Służby natychmiast przystąpiły do akcji ratunkowo-poszukiwawczych. Niestety w wyniku tego trzęsienia ziemi śmierć poniosło 7 osób, w tym 12-letnia dziewczynka. Kilkadziesiąt osób zostało rannych. Chorwacki rząd chcąc oddać hołd ofiarom ogłosił 2 stycznia dniem żałoby narodowej.

Społeczność międzynarodowa nie pozostała obojętna na tragedię, która wydarzyła się Chorwacji. Uruchomiono pomoc humanitarną przez rządy takich państw jak np. Polska, która wysłała żołnierzy mających dostarczyć wojskowe namioty mieszkanie dla kilkuset osób poszkodowanych. Organizacje humanitarne takie jak Chorwacki Czerwony Krzyż oraz Caritas Chorwacja rozpoczęły zbiórkę funduszy dla osób poszkodowanych. Prowadzone są również zbiórki indywidualne na portalu Zrzutka.pl.

Trzęsienia ziemi, które miały miejsce 28 i 29 grudnia nie są pierwszymi wstrząsami w Chorwacji w 2020 roku. Wcześniej miały one miejsce w marcu i miały one magnitudę 5.3 i 5.0 w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się w północnej Chorwacji. W trzęsieniach na szczęście nikt nie zginął. Marcowe wstrząsy pociągnęły za sobą wiele zniszczeń z Zagrzebiu w postaci uszkodzeń dachów oraz fasad budynków.

Zachęcamy do wspierania ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji poprzez udział w zbiórkach pieniędzy oraz zbiórkach rzeczowych. Więcej informacji na temat istniejących i sprawdzonych zbiórek możecie Państwo znaleźć na stronie: https://crolove.pl/pomoc-dla-chorwacji/ .

Fot.: https://podroze.onet.pl/aktualnosci/trzesienie-ziemi-w-chorwacji-polacy-relacjonuja/y6m9546

Janusz Ruciński, członek Bałkaniki od listopada 2019 roku, student drugiego roku politologii MSU.

Treść wprowadzona przez: Marta Demartin
środa, 13 stycznia 2021 roku, 9:38