fbpx Między religią a prawem karnym | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Między religią a prawem karnym

Spotkanie w ramach Gdańskich Piątków z Prawem KarnymKatedra Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii Wydziału Prawa i Administracji UG wraz z Kołem Naukowym Prawa Karnego UG serdecznie zapraszają na X otwarte spotkanie naukowe w ramach cyklicznego projektu „Gdańskie Piątki z Prawem Karnym”. Spotkanie odbędzie się w formule on-line 26 marca 2021 r., o godzinie 15:00, za pośrednictwem platformy MS Teams. Organizatorzy przewidują także transmisję LIVE w wydarzeniu na Facebook-u.

Referat wstępny pt. „Między religią a prawem karnym” wygłosi dr Paweł Petasz. Następnie zostanie otwarta dyskusja, której moderatorem będzie dr Tomasz Snarski. Prelegent przez wiele lat prowadził badania nad zagadnieniem wolności sumienia i wyznania. W jego obszarze badawczym znalazły się między innymi: definicje istotnych pojęć (sumienia, wyznania, wolności i tolerancji), historyczny rozwój ochrony tych wartości, a w konsekwencji również czyny, które zagrażały tym wartościom lub je naruszały, włączając zachowania obecnie uregulowane w art. 194-196 Kodeksu karnego (dyskryminacja wyznaniowa, przeszkadzanie w wykonywaniu aktu religijnego, obraza uczuć religijnych).

Problematyka wolności sumienia i wyznania niejednokrotnie elektryzowała społeczeństwo, pobudzając debatę publiczną, w ramach której stawiano trudne pytania. Czy wolność sumienia i wyznania jest dostatecznie chroniona? Czy w ogóle powinna być chroniona przez państwo, w dodatku pod groźbą kary kryminalnej? Czy istnieją racje przemawiające za współczesnym kryminalizowaniem zachowań godzących w te wartości? Czym są uczucia religijne, a czym przedmiot czci religijnej? Gdzie przebiega granica pomiędzy gwarantowaną konstytucyjnie wolnością słowa a zniewagą?

Społeczeństwo coraz częściej domaga się odpowiedzi na te i wiele innych pytań, głównie za sprawą nagłaśniania przez media indywidualnych spraw, w których zaistniało przynajmniej podejrzenie popełnienia przestępstwa przeciwko wolności sumienia i wyznania. Zaś formułowanie stanowisk w tej materii nie leży wyłącznie w gestii teoretyków, lecz również praktyków, którzy – biorąc udział w rozstrzyganiu tych indywidualnych spraw – często muszą się mierzyć z językowymi, kulturowymi, a nawet moralnymi dylematami.
Więcej informacji tutaj: https://www.facebook.com/events/752253795664182

poniedziałek, 15 marca 2021 roku, 10:22