fbpx Patent na bakterie przeciw bakteriom | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Patent na bakterie przeciw bakteriom

Zespół naukowców z MWBMiędzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymał patent europejski (EPO) na wynalazek: Composition of antagonistic bacterial strains for protection of plants against bacterial infections or treatment of plants infected with bacteria and their use (Kompozycja antagonistycznych szczepów bakteryjnych do ochrony roślin przed infekcjami bakteryjnymi lub leczenia roślin zakażonych bakteriami i ich wykorzystania).

Badania nad nim prowadzone były w ramach grantu LIDER VI pt. " Wykorzystywanie synergistycznego działania bakteriofagów litycznych i bakterii antagonistycznych w biologicznej ochronie ziemniaka (Solanum Tuberosum L.) przed bakteriami pektynoloitycznymi z rodzaju Pectobacterium spp. i Dickeya spp."

Kierownikiem zespołu pracującym nad patentem jest dr hab. Robert Czajkowski, prof. UG, a wykonawcami dr Dorota M. Krzyżanowska, dr Joanna Siwińska, mgr Tomasz Maciąg, dr hab. Sylwia Jafra, prof. UG

wtorek, 16 marca 2021 roku, 14:46