fbpx Dziekan Wydziału Biologii w Radiu MORS | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Dziekan Wydziału Biologii w Radiu MORS

Prof. dr hab. Dariusz Szlachetko, dziekan Wydziału Biologii Fot. Arkadiusz SmykowskiWydział Biologii jest głównym tematem kolejnej rozmowy w audycji Gość Radia MORS. Prof. dr hab. Dariusz Szlachetko, dziekan Wydziału Biologii opowiada, dlaczego warto studiować biologię i jakie kierunki w tej dziedzinie nauki oferuje Uniwersytet Gdański. Rozmawiamy też o tym jak niszczycielski wpływ ma człowiek na swoje otoczenie, jaki związek ma epidemia COVID-19 z niszczeniem tropikalnych lasów oraz opowiada o swojej pierwszej wyprawie badawczej do Gujany Francuskiej. Zapraszamy w poniedziałek 12 kwietnia o godz. 10.00 i we wtorek 13 kwietnia o godz. 12.

Odwiedzający Wydział Biologii w pierwszej kolejności zwrócą uwagę na wyeksponowane w głównym holu szkielety zwierząt, z których najbardziej spektakularnie wygląda podwieszony nad głowami wchodzących szkielet płetwala zwyczajnego - drugiego co do wielkości zwierzęcia na Ziemi. Przechodząc pod olbrzymim wielorybem, można wejść do muzeum bursztynu, obejrzeć kolonię mrówek Atta sexdens, akwarium z pielęgnicami z jeziora Malawi i paludarium, czyli zamkniętą przestrzeń, w której stworzono bardzo specyficzne warunki do hodowania roślin z gór stołowych na Wyżynie Gujańskiej w Ameryce Południowej.

Ekspozycje te mają na celu ukazać tą najbardziej efektowną część badań, którymi zajmują się naukowcy Wydziału Biologii na Uniwersytecie Gdańskim. W głębi budynku kryją się natomiast laboratoria, w których prowadzone są badania, których efekty są mniej widowiskowe, ale w najbliższych latach mogą okazać się niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Tutaj trwają prace dotyczące efektów zanieczyszczenia środowiska, przeciwdziałania zakażeniu koronawirusem, czy leku na chorobę Alzheimera.

Dziekan Wydziału Biologii opowie o tych i innych badaniach prowadzonych na Wydziale Biologii, o kierunkach, które można studiować w tym niezwykłym miejscu oraz o storczykach, które sa głównym przedmiotem jego badań.

Fot. Arkadiusz Smykowski

wtorek, 20 kwietnia 2021 roku, 12:05