Gra miejska na Żółtym Wiadukcie
Początek maja przyniósł zmianę pogody, i miejmy nadzieję, że przyniesie zmianę nastrojów społecznych. Pandemia uświadomiła nam bardziej niż jakiekolwiek wydarzenie, jak ważne są dla nas możliwości interakcji międzyludzkich. Zapowiadane znoszenie obostrzeń epidemiologicznych niesie ze sobą nadzieję na chętniejszy, liczniejszy i przede wszystkim fizyczny udział w wielu wydarzeniach. Tak było w sobotę, w trakcie jednego z wydarzeń w centrum Gdańska. Wszyscy chętni uczestniczyli w evencie pt. Gra miejska na Żółtym Wiadukcie organizowanym w ramach kolejnej edycji Free Cities Festival. Inicjatorem obydwu przedsięwzięć jest organizacja think-tank Instytut Metropolitalny. Festiwal w swojej idei zakłada promowanie wolności, wartości nierozerwalnie identyfikowanej z Gdańskiem. Zakłada również przedstawienie postaw obywatelskich, jako aktywną formę uczestnictwa w życiu miasta. Free Cities Festival daje mieszkańcom szansę zmaterializowania założonych idei, dzięki inicjatywom takimi jak debaty, warsztaty w przestrzeni miejskiej czy gry miejskie.
Instytut Metropolitalny podjął się wyzwania, by dodać Żółty Wiadukt jako kolejny obiekt do kulturalnej mapy Gdańska. Wiadukt ma swoją bogatą lecz zapomnianą historię. Przez gdańszczan, najczęściej jest kojarzony tylko jako punkt orientacyjny. Nadanie mu nowego, kulturalno-społecznego znaczenia gwarantuje jego stały udział w świadomości mieszkańców Gdańska, a także jest w stanie dodatkowo ożywić ten rejon miasta. Jego sąsiedztwo z Placem Zebrań Ludowych czy Europejskim Centrum Solidarności, przynosi nieograniczone możliwości, by w przyszłości organizować przedsięwzięcia o charakterze lokalnym a nawet światowym. Próby nadania nowej tożsamości mostom, estakadom czy wiaduktom, były już podejmowane co kończyło się sukcesem. Za przykład może posłużyć High Line w Nowym Jorku czy Most Kultury w Lublinie. Owe projekty pokazały jak plastyczną przestrzenią może okazać się opuszczony wiadukt. Można w takiej strefie zorganizować wystawy artystyczne, spektakle miejskie czy chociażby spotkania dla młodzieży, która chętnie podebatowałaby na temat otaczającej ją rzeczywistości.
Gra miejska na Żółtym Wiadukcie, to pierwsze wydarzenie zorganizowane na jego pokładzie. Tego typu inicjatywa to fantastyczna alternatywa na spędzenie wolnego czasu, dla każdego zainteresowanego, bez względu na wiek. Uczestnicy mieli szansę poznać z innej strony historię terenów postoczniowych czy dzielnicy Aniołki. Udział w tego typu inicjatywach, jest świetnym początkiem na budowanie w nas poczucia tożsamości lokalnej, co w obecnych czasach jest wartością nie do przecenienia. Organizatorzy zaplanowali dwie trasy w ramach Gry. Jedną z nich była trasa o nazwie „Sekrety Stoczni”, drugą „Tajemnicze Aniołki”. Liczne stawiennictwo uczestników, w różnych ramach wiekowych, potwierdziło sukces zamysłu i wykonania organizatorów. Szybko zmieniająca się pogoda nie zniechęciła uczestników gry miejskiej, którzy do późnego popołudnia wędrowali po zaplanowanych trasach. Minione wydarzenie dowodzi, iż dobrze przygotowana forma aktywności miejskiej, zawierająca walory edukacyjne jak i interakcyjne, w czasach trwającej jeszcze pandemii jest zjawiskiem któremu należy poświęcić wiele uwagi w przyszłości. A więc przyglądajmy się planowanym w przyszłości wydarzeniom na Żółtym Wiadukcie jak i tym, które będą miały miejsce w trakcie tegorocznej edycji Free City Festival.