fbpx Miasta, morze i malarstwo – wywiad z prof. Anetą Oniszczuk-Jastrząbek | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Miasta, morze i malarstwo – wywiad z prof. Anetą Oniszczuk-Jastrząbek

dr hab. inż. Aneta Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UGW Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego obejrzeć można wystawę obrazów dr hab. inż. Anety Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG. Tytuł wystawy brzmi "SEA EU by the Sea" ponieważ obrazy powstały jako efekt podróży do miast, w których funkcjonują uniwersytety zrzeszone w związku uczelni SEA UE. Wywiad z ich autorką będzie emitowany w Radiu MORS w czwartek 13 października po Kalendarium Muzycznym o godz. 11.00 i w piątek 14 października o godz. 13.

Na wystawie prezentowanych jest 11 obrazów z czterech miast partnerskich SEA EU: Gdańska, Kadyksu, Malty, Splitu, a także z Brukseli, gdzie podpisana została umowa powołująca związek uczelni. Wystawie towarzyszy dwujęzyczny katalog przygotowany przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego. Prezentowane w nim obrazy autorka opatrzyła wspomnieniami, reminiscencjami związanymi z miastami, w których znajdują się uczelnie partnerskie SEA EU. Tak opisuje emocje i wydarzenia, które towarzyszyły jej w Brukseli i które miały wpływ na to jak później prezentowała to miasto na jednym z obrazów: „Wsiadam. Korki. Rozmowa z taksówkarzem o niczym. Pada deszcz. Nie mam parasola. Godzinna 9.10 i jeszcze 2 kilometry. 9.15. „Patrz, tam jest przedstawicielstwo Bretanii” – mówi taksówkarz. Korki. Płacę i wysiadam na środku skrzyżowania. Będzie szybciej. „Be careful!” – słyszę, zamykając drzwi. Pada deszcz. Jest szaro. Przemykam pomiędzy samochodami na wysokich obcasach. Ludzie spieszą się do pracy, tłoczą przy przejściu dla pieszych. Jestem.”

Chcecie posłuchać więcej o tym jak powstawały obrazy, jakie wspomnienia ma z poszczególnych miast ich autorka, czy łatwiej jest namalować obraz czy napisać artykuł naukowy? Zachęcamy do wysłuchania wywiadu z dr hab. inż. Anetą Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG w Radiu MORS. Emisja w czwartek 13 października po Kalendarium Muzycznym o godz. 11.00 i w piątek 14 października o godz. 13.

środa, 12 października 2022 roku, 10:43