fbpx Wystawa poświęcona profesor Małgorzacie Czermińskiej | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Wystawa poświęcona profesor Małgorzacie Czermińskiej

baner wystawyPani prof. dr hab. Małgorzata Czermińska - literaturoznawca, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego, niezwykle ceniona seminarzystka, która wypromowała ponad 200 magistrów i 29 doktorów. Teraz z uwagi na jej zasługi i dorobek naukowy zostanie profesorem honorowym UG. Od 24 marca w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego będzie można z kolei obejrzeć poświęconą jej wystawę.

Senat Uniwersytetu Gdańskiego na posiedzeniu w dniu 2 marca 2023 nadał prof. dr hab. Małgorzacie Książek-Czermińskiej tytuł profesora honorowego Uniwersytetu Gdańskiego. Wniosek Rady Wydziału Filologicznego, który zreferowała dziekan Wydziału, dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG, podkreślając zasługi Profesor Czermińskiej dla badań literaturoznawczych, działalności naukowej oraz dla samego Uniwersytetu, został przyjęty jednogłośnie.

We wniosku o nadanie Profesor Małgorzacie Czermińskiej tytułu profesora honorowego Uniwersytetu Gdańskiego napisano, iż nie do przecenienia jest Jej działalność badawcza i dydaktyczna:

"Panią Profesor można postrzegać jako kontynuatorkę nauczycielskiej pasji Marii Janion. Prowadzone przez profesor Czermińską wykłady, konwersatoria, seminaria magisterskie i doktoranckie ujawniały jej niezwykłą intelektualną i nauczycielską energię i stawały się dla ich uczestników miejscem intensywnego intelektualnego rozwoju. Profesor Czermińska wypromowała ponad 200 magistrów i 29 doktorów. […] Nie chodzi tutaj tylko o imponującą liczbę, lecz przede wszystkim o to, że pod jej opieką powstało nowe pokolenie badaczek i badaczy otwarte na różnorakie języki współczesnej humanistyki, podejmujące spektrum rozmaitych zagadnień, z różnych pozycji metodologicznych".

Uniwersytet docenia także niezwykły dorobek naukowy Profesor Czermińskiej, której publikacje na stałe wpisały się do kanonu literaturoznawczego. Ujawniają one bowiem głębokie zanurzenie w tradycji, zarówno literackiej i kulturowej, jak i metodologicznej, pojmowanej jednak jako coś autentycznie żywego, podlegającego ciągłej pracy „odnawiania znaczeń”.

Uroczyste nadanie tytułu profesora honorowego Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się podczas Święta Uniwersytetu Gdańskiego 20 marca 2023.

Środowisko uczniów Pani Profesor, skupione w dużej liczbie w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, przygotowuje także wystawę poświęconą swojej Mistrzyni zatytułowaną „Profesor Małgorzata Czermińska i jej środowisko. Osoby – tematy – pasje”, której otwarcie odbędzie się 24 marca 2023 w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego.

Wystawa została zorganizowana przy współpracy z Radiem MORS. Nasi dziennikarze i realizatorzy nagrali wspomnienia podopiecznych profesor Czermińskiej. Specjalne podcasty będą towarzyszyć odwiedzającym wystawę. Materiały dostępne także na naszej stronie.

fot. oraz tekst niepogrubiony: dr Anna Malcer-Zakrzacka
Audio icon nagranie 014 MB