fbpx Zmarł Günter Grass | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Zmarł Günter Grass

Fot. Magnus Manske/WikipediaDzisiaj rano – 13 kwietnia - zmarł Günter Grass, Doktor Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1999 roku oraz Honorowy Obywatel Miasta Gdańska.

Znakomity niemiecki pisarz gdańskiego pochodzenia otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa naszej Uczelni za wybitną twórczość literacką, zwłaszcza za niewątpliwe arcydzieło jakim jest Blaszany bębenek oraz za zaangażowanie w ważne i trudne problemy współczesnego świata, szczególnie zaś za wkład w pojednanie polsko-niemieckie. Był autorem kilkunastu znaczących w literaturze światowej powieści między innymi trylogii gdańskiej: Blaszany bębenek 1983, Kot i mysz 1963, Psie lata 1990.

Günter Grass urodził się 16 października 1927 w Wolnym Mieście Gdańsku. Jego ojciec Wilhelm (1899-1979) był kupcem niemieckim, matka Helena z rodziny Knoff (1898-1954) Kaszubką pochodzącą z Kosznajderii.

Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela (wówczas Labesweg) we Wrzeszczu. Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska, złożona z dzieł: Blaszany bębenek, Kot i mysz, Psie lata, z których pierwsze jest najbardziej znane. Blaszany bębenek to groteskowo-naturalistyczna powieść, której adaptację filmową w 1979 stworzył Volker Schlöndorff. Cała trylogia gdańska traktuje o rozwoju faszyzmu i epizodach wojennych oraz umiejscowione są w Gdańsku, mieście na pograniczu kulturowym, „małej ojczyźnie” Polaków i Niemców żyjących razem od setek lat.

Günter Grass był wielokrotnie nagradzany, ale najważniejszym wyróżnieniem stała się Nagroda Nobla w dziedzinie literatury przyznana w 1999. Jego ostatnim wydanym dziełem jest powieść „Skrzynka”, napisana w 2009.

Fot. Magnus Manske/Wikipedia

poniedziałek, 13 kwietnia 2015 roku, 12:22