fbpx XIII Bałtycki Festiwal Nauki na Uniwersytecie Gdańskim | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

XIII Bałtycki Festiwal Nauki na Uniwersytecie Gdańskim

Mechaniczny robopies fot. freeimagesTegoroczny XIII Bałtycki Festiwal Nauki rusza już 19 maja i potrwa do 24 maja 2015 roku. Naukowe pikniki,  wyprawy, konkursy,  zwiedzanie laboratoriów i niedostępnych miejsc, pasjonujące wykłady, warsztaty i prezentacje – to atrakcje XIII Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Organizatorzy przygotowali ponad 910 różnych wydarzeń i jak co roku najwięcej z nich, bo aż 328, zorganizował Uniwersytet Gdański.

Festiwalowa oferta jest przygotowana dla wszystkich – bez względu na wiek i wykształcenie a wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny (niektóre z nich wymagają wcześniejszej rejestracji)

Program i szczegóły znajdują się na stronie: www.festiwal.gda.pl/XIIIBFN

Tegoroczny XIII Bałtycki Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 19 (wtorek) – 24 (niedziela) maja 2015 roku. Na festiwalowy program składa się w sumie ponad 910 różnych wydarzeń. Uniwersytet Gdański jest organizatorem 328.

Udział w festiwalu zadeklarowały 43 instytucje: uczelnie wyższe reprezentowane w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego, która jest inicjatorem festiwalu, placówki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo rozwojowe oraz pozauczelniane instytucje związane z nauką (muzea, biblioteki) z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego (Elbląg).

Oferta XIII Bałtyckiego Festiwalu Nauki jest bardzo bogata. Będą  tak lubiane przez odwiedzających naukowe pikniki. 24 maja  br. odbędzie się Piknik Naukowy w Gdyni  (na Skwerze Kościuszki przy Akwarium Gdyńskim). Odwiedzać będzie można ponad 60 stoisk w miasteczku namiotowym, które będą czynne od godz. 10.00 do 18. 00.  W tym czasie dostępny będzie także do zwiedzania statek Uniwersytetu Gdańskiego  r/v „OCEANOGRAF II”. Formę pikniku będzie miał również VIII Sopocki Dzień Nauki (sobota, 23 maja br. od 10.00 do 17.00 na Placu Przyjaciół Sopotu).

Zapraszamy też do wysłuchania na antenie Radia Gdańsk (103,7 MHz) transmisji z inaugurującej XIII BFN debaty w ramach cyklu „Ludzie i pieniądze”, która zostanie przeprowadzona 19 maja 2015 roku (wtorek) od godz. 10.05 na Wydziale Zarządzania UG. Dyskusję poprowadzi redaktor  Iwona Wysocka.

Atrakcje przygotowały wszystkie wydziały UG a także Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego, Studium Języków Obcych, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UG, Akademickie Centrum Kultury UG „Alternator” oraz studenckie koła naukowe i stowarzyszenia.

• Naukowcy z UG przygotowali wiele wydarzeń, w czasie których będzie można bliżej poznać i zrozumieć zagadnienia związane z badaniami morza i naturalnym bogactwem naszego regionu. Będą spotkania, wykłady i warsztaty na temat ekologii, o tym, jak wykorzystać  bogactwo morza w gospodarce, o ropie naftowej na dnie Bałtyku, historii klimatu, energii i środowisku na Pomorzu. Do dyspozycji zwiedzających oddamy nasz statek naukowo-badawczy „Oceanograf 2”.
  • Równie atrakcyjnie zaprezentują się wszystkie dziedziny nauki reprezentowane na Uniwersytecie Gdańskim.  Nie zabraknie pokazów doświadczeń chemicznych, biochemicznych, fizycznych, biologicznych i biotechnologicznych, wyjaśniających naturę otaczającego nas świata. W czasie warsztatów i wykładów naukowcy postarają się przybliżyć wiele zagadnień z zakresu współczesnych finansów, zarządzania, gospodarki, prawa, kryminologii, psychologii i mechanizmów rządzących ludzkimi zachowaniami, najnowszej historii, humanistyki i nauk ścisłych. Odkryją także tajemnice matematyki, fizyki, biologii,  chemii i biotechnologii – na przykład świata zwierząt i roślin, wirusów i bakterii, ludzkiego mózgu, DNA, pochodzenia chorób, natury dźwięku, promieniowania, światła, a nawet molekularnej kuchni. Nie zabraknie pokazów, wykładów i warsztatów z zakresu ochrony środowiska, odnawialnych źródeł energii, tajemnic morza i skarbów Ziemii czy zmian klimatu.
  • Bogata jest tegoroczna oferta warsztatów na Uniwersytecie Gdańskim – to m.in. warsztaty z zakresu bajkopisarstwa, kreatywności, savoir vivre’u, psychodramy, public relations, dziennikarstwa, reklamy, tworzenia kampanii społecznych, przedsiębiorczości, asertywności, wystąpień publicznych i uczestnictwa w debacie, treningu umiejętności językowych, literackich, filmowych, aktorskich, zdrowia człowieka, jakości środowiska, żywienia, recyklingu, grafiki komputerowej, matematycznego origamii, nauka pierwszej pomocy i wiele innych.
  • Jedną z festiwalowych atrakcji są wycieczki w nieodległe zakątki Pomorza – będzie m.in. nocny spacer z nietoperzami, wyprawa do Kątów Rybackich do rezerwatu kormoranów czy spacer filmowy „Wokół Motławy”.
  • Odbędą się także zajęcia sportowe – m.in. Bieg o Puchar JM Rektora z okazji 45-lecia Uniwersytetu Gdańskiego, Piłkarskie Neptunalia 2015, Finał Ligi Międzywydziałowej w Siatkówce Mężczyzn z okazji 45-lecia UG, Międzywydziałowe Mistrzostwa w Siatkówce Kobiet z okazji 45-lecia UG czy Turniej Street Basket – a także gry symulacyjne i edukacyjne, także dla najmłodszych – oraz wiele konkursów. Tradycyjnie będzie można rywalizować w konkursie o indeks Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Patronaty mediów akademickich

Naukowa Interaktywna Telewizja HD - CI TASK
Radio MORS

Biuro Bałtyckiego Festiwalu Nauki:

dr Tadeusz Zaleski, pełnomocnik Rady Rektorów Województwa Pomorskiego ds. Festiwalu Nauki,

Uniwersytet Gdański, Dom Studencki nr 7 (wejście od strony Wydziału Ekonomicznego), ul. Armii Krajowej 111, pok. 5.
81-824 Sopot

tel. 58 523 12 08 lub 58 523 10 00 oraz (+48) 725 99 11 93