fbpx Prawo humanitarne konfliktów zbrojnych | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Prawo humanitarne konfliktów zbrojnych

Żołnierz z dzieckiem Fot. FreeimagesKatedra Prawa Międzynarodowego Publicznego WPiA UG oraz Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW w Gdyni zapraszają na VIII Konferencję Naukową Międzynarodowego Prawa Humanitarnego pt. „IMPLEMENTACJA MIĘDZYNARODOWEGO PRAWA HUMANITARNEGO KONFLIKTÓW ZBROJNYCH” która odbędzie się 29 maja 2015 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Konferencja Międzynarodowego Prawa Humanitarnego to wydarzenie cykliczne, w trakcie którego omawiane są najistotniejsze problemy z zakresu prawa konfliktów zbrojnych. Tradycją stało się, iż Konferencję współorganizują Katedra Prawa Międzynarodowego Publicznego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Współpraca ta nie tylko sprzyja zacieśnianiu przyjaznych relacji pomiędzy tymi dwoma ośrodkami akademickimi, ale równocześnie stanowi odzwierciedlenie najważniejszego aspektu Konferencji – próby zestawienia zawartej w prawie idei z realiami panującymi w trakcie konfliktu zbrojnego.

Adresatami konferencji są:
- przedstawiciele świata nauki z ośrodków akademickich w Polsce,
- oficerowie i podoficerowie MW RP,
- studenci kierunków bezpieczeństwo narodowe i bezpieczeństwo wewnętrzne Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich AMW,
- studenci i pracownicy Wydziału Prawa i Administracji UG, oraz
- wszystkie osoby zainteresowane międzynarodowym prawem humanitarnym konfliktów zbrojnych.

Zakres tematyczny konferencji:
- Implementacja MPH w konfliktach międzynarodowych i umiędzynarodowionych;
- Implementacja MPH w konfliktach nie międzynarodowych oraz sytuacjach używania przemocy na rozległą skalę;
- Przegląd środków i sposobów implementacji MPH;
- Nowe środki i sposoby implementacji MPH;
- Efektywność starych ‘środków i sposobów implementacji’ a monitoring nowych rodzajów broni konwencjonalnych;
- Bronie precyzyjnego kierowania a kwestia szkody ubocznej (ciężar odpowiedzialności za naruszenia);
- Poprawa standardów respektowania zasady rozróżnienia kombatantów i niekombatantów;
- Diagnoza słabości implementacji MPH;
- Rola norm zwyczajowych międzynarodowego prawa humanitarnego w implementacji tego prawa;
- Upowszechnianie minimalnych reguł wojskowych (np. w wojnie na morzu, wojnie powietrznej) jako środek do usprawnienia implementacji MPH.

Fot. Freeimages

wtorek, 26 maja 2015 roku, 13:50