fbpx Happening protestacyjny Śmierć Uniwersytetu | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Happening protestacyjny Śmierć Uniwersytetu

Happening protestacyjny Śmierć UniwersytetuHappening protestacyjny Śmierć Uniwersytetu odbył się 10 czerwca 2015 przed Wydziałami Filologicznym i Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Podczas protestu przed Wydziałem Filologicznym głos zabrali Dziekan Wydziału Filologicznego prof. UG, dr hab. Andrzej Ceynowa oraz Dziekan Wydziału Chemii prof. dr hab. Piotr Stepnowski, który solidaryzował się z ogólnopolskim protestem humanistów mówiąc o skandalicznie niskich dotacjach na naukę w Polsce. Z ramienia organizatorów, Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej, głos zabrały: prof. UG, dr hab. Ewa Graczyk z Instytutu Filologii Polskiej oraz dr Izabela Morska z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki na naszym Wydziale.

Ubrani na czarno studenci i pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego swój sprzeciw dla polityki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyrazili, kładąc się na ziemi przed budynkiem Wydziału Filologicznego i przechodząc w czarnym marszu pod budynek Wydziału Nauk Społecznych UG. Humaniści protestowali przeciw podziałowi na uczelnie "flagowe" i "techniczne", sugerowaną fuzją publicznych szkół wyższych z prywatnymi, standaryzacji i biurokratyzacji uczelni, centralizującym naukę systemem podziału grantów, odpłatności za drugi kierunek studiów.

Poniżej można przeczytać wystąpienia członkiń Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej. 24 czerwca 2015 ma dojść do debaty przedstawicieli nauki m.in. Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej z resortem nauki. Oraz wysłuchać relacji Radia MORS z Happeningu.

Tekst i zdjęcia dr Anna Malcer-Zarzacka
Nagranie Krzysztof Klinkosz