fbpx Gdańscy chemicy łączą siły! | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Gdańscy chemicy łączą siły!

Odczynniki chemiczne Fot. Freeimages9 lipca br. dwie największe gdańskie uczelnie podpiszą umowę o utworzeniu konsorcjum naukowego pod nazwą  Gdańska Chemia Akademicka. W skład konsorcjum wejdą Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej oraz Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.

Ta nowa międzyuczelniana inicjatywa ma przede wszystkim na celu wzmocnienie współpracy gdańskich chemików w zakresie rozwóju priorytetowych kierunków badań istotnych dla gospodarki i społeczeństwa, szczególnie w zakresie wykorzystania osiągnięć chemii, biochemii  i biotechnologii w ochronie zdrowia i środowiska człowieka oraz w inżynierii materiałowej.

Konsorcjum ma sprzyjać powoływaniu interdyscyplinarnych zespołów badawczych złożonych z uczonych obu uczelni, których badania uzyskiwać będą dofinansowanie ze źródeł krajowych i zagranicznych. Docelowo, wydziały chemiczne UG i PG  planują połączenie swoich studiów III stopnia w jedno międzyuczelniane interdyscyplinarne studium doktoranckie. Dzięki połączeniu sił będzie to jedyna tego typu instytucja w Polsce oferująca zdobycie stopnia naukowego we wszystkich dyscyplinach nauk chemicznych, tj. chemii, biochemii, biotechnologii, ochronie środowiska i technologii chemicznej. Studia te będą dodatkowo miały charakter międzynarodowy dzięki bogatej ofercie wykładowej profesorów wizytujących z zagranicy zapraszanych przez oba Wydziały oraz zintegrowany program wspierania wymiany doktorantów ze światowymi  ośrodkami naukowymi.

Gdańscy chemicy zabiegać również będą o pozyskanie statusu Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). Konsorcjum koordynować będzie prowadzenie wspólnych działań w zakresie pozyskiwania środków na projekty badawcze, badawczo-rozwojowe oraz inwestycyjne ze źródeł krajowych i zagranicznych. W jego ramach opracowane zostaną także procedury umożliwiające efektywne wykorzystanie infrastruktury badawczej obu wydziałów w ramach wspólnych przedsięwzięć badawczych. Za jeden z priorytetów gdańscy chemicy stawiają sobie także stymulowanie rozwoju młodej kadry naukowej poprzez działania wspierające realizację projektów badawczych, mobilność międzynarodową oraz ich awans naukowy w obu jednostkach.

Konsorcjum umożliwi także lepsze i bardziej efektywne promowanie i upowszechnianie w kraju i za granicą wyników prowadzonych wspólnie prac naukowo-badawczych.

piątek, 3 lipca 2015 roku, 15:03