fbpx Otwarcie Instytutu Konfucjusza na Uniwersytecie Gdańskim | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Otwarcie Instytutu Konfucjusza na Uniwersytecie Gdańskim

Studenci I roku sinologii Uniwersytetu Gdańskiego w PekinieW nowym roku akademickim 2015/2016 na Uniwersytecie Gdańskim działalność rozpocznie Instytut Konfucjusza. Powstał po kilku latach starań i tym samym Gdańsk dołączył do elitarnego grona czterech miast w Polsce – Instytut Konfucjusza przy UG jest piąty – prowadzących Instytuty Konfucjusza. O zadaniach, celach i korzyściach jakie daje uczelni, studentom i miastu Instytut Konfucjusza rozmawiamy w Radiu MORS z prof. Józefem Arno Włodarskim, prorektorem ds. studenckich Uniwersytetu Gdańskiego.

Starania o powołanie Instytutu Konfucjusza na Uniwersytecie Gdańskim trwały od 2009 roku. Dzięki aktywnej współpracy UG z chińskimi uczelniami, instytucjami oraz przedsiębiorstwami w zakresie badań naukowych i kształcenia tę ideę udało się zrealizować. W kwietniu 2014 roku w Chinach została podpisana umowa, na mocy której Uniwersytet Gdański wspólnie z China Youth University of Political Studies prowadzi piąty Instytut Konfucjusza w Polsce. Powołanie Instytutu jest dopełnieniem dotychczasowej współpracy UG z Chinami – łącznie to 13 umów o współpracy, wymiana studencka, doktorantów,  nauczycieli akademickich, powołanie sinologii, prowadzenie filologii polskiej dla studentów chińskich na chińskich uczelniach, a także kilkadziesiąt sympozjów, konferencji, spotkań i imprez promujących kulturę i język chiński.

Uroczyste otwarcie Instytutu Konfucjusza na Uniwersytecie Gdańskim  rozpocznie się 21 września o godz. 10.30, ale swoją działalność placówka rozpoczęła już 7 września. Instytut Konfucjusza na UG będzie zajmował się szeroko rozumianą promocją języka i kultury chińskiej na Pomorzu, będzie to także wsparcie dla prowadzonej na Uniwersytecie Gdańskim sinologii. Będą to przede wszystkim: nauka języka chińskiego, certyfikowane kursy, zajęcia, spotkania i wystawy przybliżające kulturę i zwyczaje Chin, spotkania, wystawy. Najlepsi spośród uczniów będą mogli ubiegać się o wyjazd do Chin w ramach stypendiów konfucjańskich. Oferta  Instytutu Konfucjusza na UG  przeznaczona  dla wszystkich zainteresowanych.

Instytut Konfucjusza w Gdańsku mieści się na ul. Bażyńskiego 1a w kampusie UG w Gdańsku Oliwie (w budynku dawnego rektoratu). Ofertę zajęć w nadchodzącym semestrze można znaleźć na stronie: http://ug.edu.pl/pracownicy/strony_jednostek/instytut_konfucjusza/oferta

Więcej informacji o Instytucie Konfucjusza w wywiadzie Radia MORS z prof. Józefem Arno Włodarskim, prorektorem ds. studenckich Uniwersytetu Gdańskiego. Emisja: czwartek o godzinie 17.00, poniedziałek o godzinie 10.00 i wtorek o godzinie 11.00.

Na zdjęciu studenci I roku sinologii Uniwersytetu Gdańskiego w Pekinie. Źródło: https://www.facebook.com/konfucjuszUG

piątek, 18 września 2015 roku, 11:27