fbpx Stypendia im. Gabriela Daniela Fahrenheita | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Stypendia im. Gabriela Daniela Fahrenheita

Baner Gdańskiego Stowarzyszenia Stypendystów Fahrenheita23 młodych gdańszczan studiujących na zagranicznych uczelniach otrzymało fundowane przez samorząd stypendia im. Gabriela Daniela Fahrenheita. Gdańsk jest jedyną gminą w Polsce, która przyznaje tego typu granty.

Uroczystość symbolicznego wręczenia stypendiów odbyła się w gdańskim Dworze Artusa. Granty, które mają umożliwić najzdolniejszym gdańszczanom studia na renomowanych uczelniach zagranicznych, przyznano już po raz jedenasty.

W tym roku akademickim stypendia otrzymały 23 osoby, w tym siedmiu nowych studentów. Pozostali, to osoby, które studiują kolejny rok z rzędu i po raz kolejny otrzymały granty.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przypomniał w trakcie uroczystości, że Gdańsk jest jedyną polską gminą, która przyznaje swoim mieszkańcom stypendia na naukę za granicą. Zaapelował przy tej okazji do rodziców stypendystów o włączenie się w działalność Gdańskiego Stowarzyszenia Stypendystów Fahrenheita i pomoc w pozyskiwaniu funduszy na stypendia.

W opinii gdańskiego samorządu, stypendia im. Fahrenheita mają „przyczynić się do tworzenia przyszłych elit intelektualnych miasta i kraju”. Na stypendystów nakładany jest nie tylko „obowiązek zdobywania wiedzy i umiejętności”, ale też promowania Gdańska na uczelniach oraz podejmowania pracy wolontariackiej.

Wśród tegorocznych stypendystów znalazła się m.in. Patrycja Łapińska studiująca w Barcelonie na Universitat Pompeu Fabra translatorykę, w ramach której zajmuje się tłumaczeniami z katalońskiego, angielskiego, hiszpańskiego i francuskiego. Studiuje ona drugi rok i drugi rok będzie otrzymywać stypendium.

„W minionym roku akademickim brałam udział w dniach nauki i zorganizowałam kilka wykładów, na których opowiadałam studentom o polskiej kulturze i historii, w tym o obozach koncentracyjnych czy postaci Ludwika Zamenhofa i stworzonym przez niego języku esperanto” – powiedziała PAP Łapińska dodając, że w ramach wolontariatu współpracuje też z Muzeum Stuthoff, któremu oferuje pomoc m.in. w tłumaczeniach.

Z kolei Aleksander Dobrzyniecki studiuje finanse i rachunkowość w London School of Economics and Political Science. Jest na czwartym roku i przez cały czas nauki otrzymywał stypendium Fahrenheita. „Ja osobiście skupiłem się na popularyzacji stypendium na terenie Wielkiej Brytanii. Opowiadałem o nim m.in. na kilku konferencjach, w których brałem udział” – powiedział PAP Dobrzyniecki.

Tylko w tym roku akademickim Gdańsk wyda na stypendia im. Fahrenheita 630 tys. zł (laureaci otrzymają zwykle 3 tys. zł przez 9 miesięcy w roku). W poprzednich dziesięciu edycjach programu, który ruszył w roku akademickim 2005/2006, samorząd wydał na ten cel w sumie ponad 7 mln zł.

O stypendium im. Fahrenheita mogą ubiegać się studenci rozpoczynający zarówno studia magisterskie, jak i magistersko-inżynierskie czy licencjackie. Wnioski złożone przez kandydatów na stypendystów rozpatruje kapituła, w której - obok prezydenta Gdańska, zasiadają przede wszystkim wybitni gdańscy naukowcy.

Patron stypendium, Gabriel Daniel Fahrenheit, urodził się w Gdańsku w 1686 r. w rodzinie niemieckich kupców. W wieku kilkunastu lat opuścił Gdańsk i osiadł w Holandii, a następnie w Anglii, gdzie oddał się pracy naukowej i został m.in. członkiem słynnego angielskiego towarzystwa naukowego Royal Society. Zmarł w Hadze w 1736 r.

Fahrenheit znany jest głównie z tego, że jako pierwszy w przyrządzie służącym do mierzenia temperatury użył rtęci (wcześniej rolę tę pełnił alkohol) i opracował własną skalę liczącą od zera do 212 stopni. Skala Fahrenheita stosowana jest nadal w krajach anglosaskich. W pozostałych rejonach świata stosuje się skalę Celsjusza opracowaną w 1742 roku przez szwedzkiego fizyka i astronoma Andreasa Celsjusza.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

piątek, 18 września 2015 roku, 15:08