fbpx Dzień z Atomem dla Nauki na Uniwersytecie Gdańskim | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Dzień z Atomem dla Nauki na Uniwersytecie Gdańskim

Plakat Dnia z Atomem dla NaukiZapraszamy na Uniwersytet Gdański na spotkanie z cyklu „Dzień z Atomem dla Nauki”. W programie pokazy promieniotwórczości, otwarte wykłady oraz pokaz filmu „Obietnica Pandory” autorstwa nominowanego do Oskara dokumentalisty Roberta Stone’a.

„Dzień z Atomem dla Nauki” to nazwa cyklu spotkań ze studentami, których celem jest poszerzanie wiedzy nt. energetyki jądrowej w środowisku akademickim. Podczas tych najbardziej energetycznych dni w roku na uczelniach wyższych studenci mogą między innymi  sprawdzić swoją wiedzę z zakresu szeroko rozumianej energetyki jądrowej oraz wziąć udział w pokazach i eksperymentach naukowych.

„Dzień z Atomem dla Nauki” to także okazja do spotkania i rozmowy z ekspertami oraz udziału w otwartych, popularnonaukowych wykładach. W tym roku w ramach projektu zorganizowano specjalne pokazy filmu „Obietnica Pandory” autorstwa nominowanego do Oskara dokumentalisty Roberta Stone’a. Film stał się na świecie impulsem do rozmowy na temat wpływu elektrowni jądrowych na środowisko naturalne.

Czas – 28 października 2015  (środa),  w godz. 10.00 – 16.00

Miejsce – Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Bałtycki Kampus UG w Gdańsku Oliwie, ul. Jana Bażyńskiego 6

Organizator – Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego

Program:

10:00 – otwarcie strefy oraz stoiska naukowo-dydaktycznego „Dnia z Atomem dla Nauki” (hol)

10:00 - 15:00 – pokazy promieniotwórczości (poz. -1, pracownia balistyki)

13:00 - 13:15 – mini wykład dr Anny Mietlarek-Kropidłowskiej (s. 1039)

13:20 - 14:20 – wykład prof. Grażyny Zakrzewskiej-Kołtuniewicz (s. 1039)

14:25 - 16:00 – seans filmowy „Obietnica Pandory” (Aud. C)

16:00 – zamknięcie strefy oraz stoiska naukowo-dydaktycznego „Dnia z Atomem dla Nauki”

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego

Recenzja filmu „Obietnica Pandory” ze strony TVP1

„Film opiera się na wypowiedziach znanych ekologów, którzy kiedyś byli zagorzałymi przeciwnikami energetyki jądrowej. Byli oni znani jako działacze ruchu antyatomowego w swoich krajach. Jednak wiedza o energetyce jądrowej, którą zdobyli sprawiła, że doszli do wniosku, że energetyka jądrowa jest źródłem, które nie tylko może, ale wręcz musi odegrać kluczową rolę w produkcji energii elektrycznej w przyszłości.

Bohaterowie filmu to ekolodzy, których motorem działania była i jest walka o planetę, którzy zdecydowali się bronić swoich przekonań.

Film wzbogacony jest wieloma ciekawymi wizualizacjami. Najbardziej ekspresyjnym obrazem w filmie jest mała kostka uranu – w pewnym sensie symbol energetyki jądrowej, umieszczona również na plakacie filmu w skali 1:1, pod którą jest napis: „A jeśli ta kostka wystarczyłaby do wyprodukowania energii elektrycznej, z której będziesz korzystać przez całe swoje życie?”. Zdjęcia do filmu powstały na 4 kontynentach. Zawiera on wiele historycznych materiałów archiwalnych dotyczących energetyki jądrowej. Współczesne relacje z Fukushimy i Prypeci na Ukrainie oraz Paryża, Los Angeles, Tokio, Kijowa, Rio de Janeiro, New Hampshire, Czarnobyla. Film stanowi dla większości odbiorców impuls do dyskusji i zastanowienia się nad tematem energii i energetyki jądrowej, zwłaszcza w obliczu obowiązujących wymogów polityki klimatycznej, przy ciągle rosnącym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. W styczniu 2013 roku film otwierał Sundance Film Festival – największy przegląd kina niezależnego w USA.”

Plakat Dnia z Atomem dla Nauki
piątek, 23 października 2015 roku, 8:47