fbpx Matematyka na talerzu | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Matematyka na talerzu

Kalulator i notatki matematyczne Fot. FreeimagesUczniowie przygotują i zaprezentują dania kulinarne inspirowane matematyką, a ocenią je szefowie kuchni znanych trójmiejskich restauracji oraz… profesorowie matematyki Uniwersytetu Gdańskiego. Konkurs kulinarny „Matematyka na talerzu - smakołyki na Rok Matematyki” odbędzie się  ramach trwającego na Pomorzu Roku Matematyki. Zapraszamy do dopingowania wszystkich drużyn.

W ramach trwającego na Pomorzu Roku Matematyki, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na najbliższe wydarzenie promujące królową nauk. Już w najbliższą sobotę odbędzie się konkurs kulinarny „Matematyka na talerzu - smakołyki na Rok Matematyki” skierowany do uczniów klas zasadniczych zawodowych i technikum o profilu gastronomicznym.

„Matematyka na talerzu - smakołyki na Rok Matematyki” jest konkursem kulinarnym na danie zainspirowane matematyką. Zamysłem organizatorów jest zapoznanie uczestników z ciekawostkami związanymi z tą dziedziną nauki i jej historią, jak również kształtowanie u nich kreatywności poprzez szukanie nowych pomysłów. Zadaniem uczniów jest przygotowanie oraz zaprezentowanie dania głównego lub deseru w dwuosobowych zespołach wraz z opiekunem. Dzieła kulinarne będą oceniane przez jury składające się z szefów kuchni znanych restauracji trójmiejskich i… profesorów matematyki z Uniwersytetu Gdańskiego.

Główną inspiracją konkursu jest historia Lwowskiej Szkoły Matematycznej i słynnej Księgi Szkockiej posiadającej znaczącą wartość naukową. Tę matematyczną szkołę naukową działającą w dwudziestoleciu międzywojennym tworzyli wybitni matematycy tacy jak Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur i wielu innych. Księga Szkocka stanowiła gruby zeszyt, w którym matematycy zbierali problemy do rozwiązania, zagadnienia do przemyślenia lub swoje własne wyniki, którymi chcieli się podzielić. Od szóstego zadania przy danym problemie do rozwiązania pojawiała się nagroda, która czekała na autora poprawnego rozwiązania. Co ciekawe, część problematów znalazła rozwiązanie dopiero wiele lat po ich zapisaniu w księdze.

Zapraszamy wszystkich do dopingowania wszystkich drużyn!
Wstęp jest wolny, jednak ze względów organizacyjnych prosimy o zapowiedzenie swojego przybycia do czwartku (05.11.2015 r.) na adres: NaTalerzu@mat.ug.edu.pl.

Przypomnijmy, że z inicjatywy trzech pomorskich uczelni Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Pomorskiej w Słupsku Sejmik Województwa Pomorskiego ogłosił Rok 2015 Rokiem Matematyki na Pomorzu. Jest to wydarzenie unikatowe w skali kraju. Przez cały rok 2015 organizowane są wydarzenia, które mają na celu popularyzowanie matematyki oraz zwalczanie negatywnych stereotypów związanych z tą dziedziną nauki. Działania zaplanowane w ramach Roku Matematyki na Pomorzu są skierowane do dzieci, uczniów na wszystkich poziomach edukacji, nauczycieli oraz mieszkańców Pomorza, niezależnie od wieku.

Czas: 7 listopada 2015, godz. 9:00,

Miejsce: Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku, al. Legionów 7

Organizator: Instytut Matematyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego przy wsparciu Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku.

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie: https://mat.ug.edu.pl/rm2015/?c=matematyka_na_talerzu

Fot. Freeimages

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Jan Białostocki