fbpx Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska w Radiu MORS | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska w Radiu MORS

Piotr Kowalczuk podczas seminarium na UG Fot. Maciej Goniszewski„Dziecko z doświadczeniem migracyjnym w polskiej szkole” to tytuł seminarium naukowego zorganizowanego przez Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego i Wydział Rozwoju Miasta Gdańska, w którym uczestniczył Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. Była to okazja, aby Radio MORS zapytało o politykę miasta w zakresie imigrantów i uchodźców. Emisja wywiadu w czwartek o godzinie 8.05 i piątek o 17.05.

Wiceprezydent Gdańska to pedagog z ponad 12-letnim doświadczeniem. Był nauczycielem w szkole podstawowej, gdzie był wychowawcą m.in. dzieci niepełnosprawnych. Pracował także na Uniwersytecie Gdańskim w Instytucie Pedagogiki, gdzie jako wykładowca i pracownik naukowy, współorganizował pierwsze seminarium z cyklu „Dziecko w instytucji, instytucja w dziecku”, w ramach, którego odbywało się seminarium poświęcone dzieciom z rodzin imigrantów.

Temat uchodźców i ich przyjmowania w Europie budzi gorące spory, w których argumenty o konieczności pomocy napotykają na lęk przed różnicami kulturowymi, dlatego zapytaliśmy Piotra Kowalczuka o politykę gdańskiego magistratu w zakresie przyjmowania uchodźców. Jak się okazuje obecnie w gdańskich szkołach jest tylko 150 dzieci z rodzin imigrantów. Pochodzą one głownie z rodzin które przyjechały do Polski zza naszej wschodniej granicy: Ukrainy, Kazachstanu, Czeczeni. Jak podkreśla wiceprezydent, trafiają do naszego miasta w ramach planu, który przewiduje coroczną pomoc zaledwie kilku rodzinom.

- Należy podkreślić, że są to osoby, które często mają wyższe wykształcenie, które chcą tu kontynuować swoją zawodową karierę i które potrzebują pomocy tylko w pierwszym etapie, a później chcą się jak najszybciej usamodzielnić i prowadzić normalne życie – mówi zastępca prezydenta Gdańska.

Zachęcamy do wysłuchania całego wywiadu z Gościem Radia MORS. Emisja w czwartek o 8.05 i w piątek o 17.05.

Maciej Goniszewski

środa, 9 grudnia 2015 roku, 14:38