fbpx Wystawa i wykład poświęcony Janowi Husowi | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Wystawa i wykład poświęcony Janowi Husowi

Pomnik Jana Husa w Pradze Fot. Petr Vilgus/WikipediaNa Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego można obejrzeć wystawę poświęconą Janowi Husowi, która miała swoją premierę latem w warszawskiej siedzibie PAN, a następnie była pokazana na pl. Małachowskiego w Warszawie, gdzie na ogrodzeniu luterańskiego kościoła zobaczyło ją ok. 7 000 osób. W listopadzie wystawa przebywała w luterańskim kościele Zbawiciela w Sopocie.

Wystawa dokumentuje życie i losy teologa, spalonego jako pionier reformacji w 1415 roku na soborze Kościoła w Konstancji. Czesi uważają go za największego męczennika narodowego. Uniwersytet Gdański poświęcił jego osobie konferencję wiosną 2015, zaś 10.12. przyjedzie do Gdańska z wykładem dyrektor Czeskiego Centrum, dr Petr Janyška.

Czeskie Centrum w Warszawie wspiera projekt finansowo, organizacyjnie i medialnie.

Na zdjęciu: Pomnik Jana Husa w Pradze Fot. Petr Vilgus/Wikipedia

środa, 9 grudnia 2015 roku, 15:13