fbpx O gdańskiej historii dla francuskich uczniów | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

O gdańskiej historii dla francuskich uczniów

Jacek RewelskiPochodzi z Gdańska, ale od lat przebywa na emigracji, we Francji. 1 lutego w ECS opowiedział młodym Francuzom o historii Solidarności. Jacek Rewerski jest prezesem stowarzyszenia Anjou-Pologne, doktorem geografii, a z zamiłowania popularyzatorem polskiej historii i kultury we Francji. Podczas poniedziałkowej wizyty oprowadził młodzież po ekspozycji oraz przekazał ECS pamiątki ze swoich prywatnych zbiorów, m.in. korespondencje i francuskie materiały prasowe z lat 70. i 80.

Jacek Rewerski wychował się w Gdańsku i to właśnie do tego miasta ma największy sentyment, pomimo tego, że Wybrzeże opuścił w latach 70.

– Rodzice byli uciekinierami politycznymi. Całą rodziną osiedliśmy wtedy we Francji. Tam skończyłem studia – mówi Jacek Rewerski. Już w 1982 roku zaczął działać w Stowarzyszeniu Anjou–Pologne, które do dziś zajmuje się promocją polskiej kultury, a w latach 80. organizowało też pomoc dla Polaków mieszkających we Francji. W 1984 roku założył stowarzyszenie humanitarne „Solidarność z dziećmi z Polski”. Później był m.in. konsultantem przy UNESCO na Bliskim Wschodzie oraz członkiem ICOMOS we Francji. Aktualnie wykłada na Uniwersytecie w Angers i jest prezesem stowarzyszenia Anjou–Pologne.

Od lat działa na rzecz popularyzacji historii Polski we Francji.

– We francuskich podręcznikach nie ma wielu informacji na temat wydarzeń w Polsce w 1989 roku i późniejszych przemian. Jest mowa o tym, co działo się w Berlinie, ale nie w Gdańsku – mówi i chce to zmienić m.in. pisząc po francusku książki na temat polskiej historii. Aktualnie pracuje nad publikacją „Klucze do poznania Polski PRL-u i Solidarności”.

– Francuzi są bardzo ciekawi polskiej historii. Lubią podróżować, dlatego zdarza się, że oprowadzam ich też po Gdańsku – podsumowuje Jacek Rewerski. Tak zrodził się pomysł zorganizowania wycieczki do Polski dla francuskiej młodzieży.

W poniedziałek w ECS gościły uczennice Liceum Zawodowego z Angers oraz ich nauczyciele. Kilkudniową podróż zaczęły właśnie od Gdańska, potem udały się do Torunia i Warszawy. To pierwsza grupa, która przyjechała zwiedzić ECS wraz z Jackiem Rewerskim, ale nie ostatnia – zapewnia przewodnik.

Podczas spotkania nastąpiło też przekazanie pamiątek z prywatnych zbiorów Jacka Rewerskiego oraz jego rodziców. To m.in. polsko-francuskie  korespondencje ludzi „Solidarności”, wycinki z prasy francuskiej na temat wydarzeń w Polsce w latach 70. i 80.

wtorek, 2 lutego 2016 roku, 12:34