fbpx Przegląd twórczości Andrzeja Wajdy | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Przegląd twórczości Andrzeja Wajdy

Fragment strony www ECS informującej o Według WajdyEuropejskie Centrum Solidarności zaprasza na czterodniowy przegląd twórczości WEDŁUG WAJDY… Zaplanowano kilka spotkań z twórcą, projekcje filmowe według autorskiego wyboru reżysera oraz wystawy – rysunków Andrzeja Wajdy z jego kuratorskim oprowadzaniem.

Andrzej Wajda – wybitny reżyser telewizyjny i teatralny, scenarzysta i scenograf, zdobywca Oscara, którego twórczość nieustannie pozostaje w dialogu z polskimi losami – 12 marca odbierze w Dworze Artusa tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Reżyser na trwałe zapisał w swoich filmach rolę Gdańska w polskiej drodze do wolności. „Człowiek z marmuru” i jego kontynuacja „Człowiek z żelaza”, nagrodzona Złotą Palmą w Cannes – to nie tylko zapis czasu, erozji wiary w sens komunistycznych przemian, drwina ze świata, w jakim przyszło żyć ludziom za żelazną kurtyną, ale i energia wielkich nadziei, jakie w Sierpniu ’80 przyniosła Solidarność.

Wajda w swojej filmografii ma obrazy psychologiczne, historyczne, polityczne i ekranizacje literatury pięknej. W każdym z tych gatunków stworzył filmy, które na stałe weszły do kanonu polskiego kina. Wielką popularność i uznanie widzów przyniosły mu obrazy, które zapisały się w historii kina jako promujące tzw. polską szkołę filmową: „Kanał” (1956) oraz „Popiół i diament” (1958). „Popioły” (1965), „Brzezina” (1970), „Wesele” (1972), „Ziemia obiecana” (1974), „Panny z Wilka” (1979) – to obowiązkowa klasyka, czerpiąca z bogactwa literatury. Twórczość reżysera będziemy prezentować w audytorium ECS od 11 do 14 marca.

W ramach projektu WEDŁUG WAJDY… odbędą się również 3 spotkania z reżyserem. Pierwsze, 12 marca o godz. 18.00, poprowadzi Krzysztof Kornacki, filmoznawca UG. Kolejne odbędzie się 13 marca o godz. 18.00. Spotkanie z reżyserem i jego żoną Krystyną Zachwatowicz poprowadzi Dorota Wellman, dziennikarka, która wcieliła się w postać Henryki Krzywonos w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Natomiast 14 marca o godz. 18.30 z Andrzejem Wajdą rozmawiać będą Witold BereśKrzysztof Burnetko, autorzy książki „Andrzej Wajda. Podejrzany”. Zachęcamy też do zwiedzania wystaw poświęcony twórczości reżysera. 14 marca w południe Andrzej Wajda oprowadzi po wystawie swoich rysunków (prace ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie), a do 30 kwietnia w Galerii Trap w ogrodzie zimowym ECS można oglądać ekspozycję UKRYTE / WYPOWIEDZIANE / PRZYPOMNIANE.

Organizatorami przeglądu twórczości Andrzeja Wajdy są Europejskie Centrum Solidarności oraz Urząd Miejski w Gdańsku.

WEDŁUG WAJDY…

termin | 11-14 marca 2016

miejsce | ECS, audytorium
wstęp na seanse filmowe | REZERWACJA MIEJSC + wstęp wolny