fbpx Dni Mózgu na Uniwersytecie Gdańskim | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Dni Mózgu na Uniwersytecie Gdańskim

Fragment strony www Dni MózguZbliża się 6. edycja trójmiejskich obchodów Światowego Tygodnia Mózgu. Impreza odbędzie się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego w dniach 18-19 marca. Dni Mózgu skierowane są do wszystkich, również najmłodszych, zainteresowanych budową i funkcjonowaniem najbardziej złożonego organu jakim jest mózg. Bogaty program oferuje szeroki wachlarz wykładów i warsztatów pogłębiających wiedzę na temat mózgu, a także przybliżających pracę neurobiologów, neurochirurgów i neuropsychologów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Serdecznie zapraszamy!

Czas: 18-19 marca 2016 r.

Miejsce: Wydział Biologii UG, Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie,
ul. Wita Stwosza 59

Organizatorzy: Wydział Biologii UG, Katedra Fizjologii Zwierząt i Człowieka UG, Studenckie Koło Naukowe „Homunculus” UG

Partnerzy: Koło Nauk Psychologicznych „Anima” UG, Studenckie Koło Naukowe Neurochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Studenckie Koło Naukowe „Eden” UG, Toruńskie Koło Kogniwistyczne, Studenckie Koło Naukowe Chiropterologiczne UG

W ramach tegorocznych Dni Mózgu organizatorzy przygotowali kilkanaście wykładów oraz kilkadziesiąt warsztatów laboratoryjnych i seminaryjnych oraz pokazów, podczas których będzie można m.in. popracować w laboratorium neurobiologicznym i prześledzić każdy z etapów badań nad mózgiem, poddać się badaniu EEG, dowiedzieć się jak działa każdy ze zmysłów, a nawet jak można je oszukać, zmierzyć czas odruchu kolanowego, oswoić stres, zobaczyć pokaz mózgu w trójwymiarze, sprawdzić typ swojego temperamentu, poznać błędy myślenia, sprawdzić płeć swojego mózgu, zobaczyć, jakim sprzętem podczas operacji posługują się neurochirurdzy i wiele, wiele więcej.

Podczas wykładów uczestnicy dowiedzą się, czym są sen, świadomość, miłość z punktu widzenia neurobiologii, mózg przestępcy i mózg w obliczu śmierci. Poruszony zostanie również problem dysfunkcji i chorób układu nerwowego oraz ich leczenia.

Dla dzieci odbędzie się specjalny wykład o tym, jak działa mózg, a oprócz tego będą mogły wziąć udział w dedykowanych im warsztatach „Po nitce do kłębka czyli o układzie nerwowym człowieka” i „Tajemnice zmysłów” (na oba obowiązują zapisy).

Organizatorami akcji są: Wydział Biologii UG, Katedra Fizjologii Zwierząt i Człowieka UG oraz Studenckie Koło Naukowe „Homunculus” UG, a wykłady i warsztaty prowadzić będą pracownicy, doktoranci i studenci m.in. z Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka UG, Studenckiego Koła Naukowego „Homunculus” UG, Koła Nauk Psychologicznych „Anima”, Studenckiego Koła Naukowego Neurochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wszystkie informacje o Dniach Mózgu, w tym szczegółowy program akcji, znajdują się na stronie www.dnimozgu.ug.edu.pl

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Na niektóre warsztaty obowiązują zapisy z powodu ograniczonej liczby miejsc.

dr Wojciech Glac
Katedra Fizjologii Zwierząt i Człowieka, Wydział Biologii UG