fbpx Prof. UG, dr hab Jerzy Gwizdała rektorem elektem | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Prof. UG, dr hab Jerzy Gwizdała rektorem elektem

prof. Jerzy Gwizdała17 marca 2016 roku Uczelniane Kolegium Elektorów Uniwersytetu Gdańskiego wybrało prof. UG, dr hab Jerzego Gwizdałę na Rektora Uniwersytetu Gdańskiego na kadencję 2016-2020. 1 września 2016 roku zastąpi on JM Rektora prof. Bernarda Lammka. Nowy rektor zapowiada inwestycje w zakresie informatyzacji – zarówno w administracji uczelni jak i powołania nowych kierunków, które mają zapewnić rynkowi pracy 4 tys. informatyków. Na kampusie UG mają pojawić się przedszkola, instytucje kreujące życie kulturalne i towarzyskie studentów oraz ośrodek sportowy.

Prof. UG, dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała urodził się 15 czerwca 1957 roku w Czersku.  W 1986 roku ukończył studia na Wydziale Ekonomiki Transportu, późniejszy Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego, w zakresie ekonomii. W 1992 roku uzyskał stopień naukowy doktora, a w 2011 roku – doktora habilitowanego nauk ekonomicznych oraz został profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Gdańskiego. Z Uniwersytetem Gdańskim jest związany od początku swojej drogi zawodowej. W 1994 roku został zatrudniony jako pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Bankowości; obecnie jest kierownikiem Katedry Finansów i Ryzyka Finansowego Wydziału Zarządzania.

Prof. UG, dr hab. J. Gwizdała skutecznie łączy pracę naukowo-badawczą i dydaktyczną z praktyką – jest ekspertem sądowym w dziedzinie finansów i bankowości, opracowywał raiting kredytowy dla miasta Gdańska, był głównym negocjatorem z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju w zakresie finasowania inwestycji komunikacyjnych w Gdańsku, a doświadczenie zawodowe zdobywał między innymi w Centrum Bankowości Korporacyjnej w KB SA w Warszawie, jednym z największych banków komercyjnych w Polsce, którego był dyrektorem.

Ukończył Studium Menedżerskie dla wyższej kadry kierowniczej „Euromenedżer XXI wieku” oraz kurs państwowy i jest uprawniony do zasiadania w radach nadzorczych spółek skarbu państwa. Posiada licencję zarządcy nieruchomościami. Dzięki zawodowemu doświadczeniu i naukowemu dorobkowi kształci menedżerów i specjalistów dla instytucji finansowych, przede wszystkim dla banków, towarzystw ubezpieczeniowych i samorządów terytorialnych. Jest współtwórcą międzywydziałowego kierunku Podatki i Doradztwo Podatkowe, prowadzonego wspólnie przez Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Zarządzania.

Pełnił wiele funkcji, między innymi Prezesa Akademickiego Związku Sportowego w Uniwersytecie Gdańskim, Przewodniczącego Rady Nadzorczej Zarządu Morskiego Portu w Gdańsku, Przewodniczącego Rady Nadzorczej Wolnego Obszaru Gospodarczego w Gdyni, Dyrektora Centrum Bankowości Korporacyjnej w KB SA w Warszawie, Wiceprezydenta Miasta Gdańska ds. polityki finansowej i inwestycji.

Jest członkiem wielu naukowych i społecznych gremiów: Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego  oddział w Gdańsku, Rady Programowej Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Rady Rozwoju Regionalnego przy Lechu Wałęsie, Instytutu Kaszubskiego i Zrzeszenia Pomorsko - Kaszubskiego, Rady Programowej Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów, Zarządu Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Rady Programowej Fundacji Absolwentów i Studentów Uniwersytetu Gdańskiego, Rady Programowej Ośrodka Współpracy Regionalnej Uniwersytetu Gdańskiego, Rady Programowej Gazety Uniwersyteckiej, a także członkiem założycielem Stowarzyszenia Ratowania Gdańskiej Urologii.

Jest także współzałożycielem Stowarzyszenia „Pomorski Instytut Naukowy imienia Profesora Brunona Synaka”. Jest współorganizatorem pierwszego na Pomorzu Centrum Transferu Technologii (jako stowarzyszenie).

Zainteresowania naukowe koncentruje między innymi na systemach bankowych w państwach UE,  bankowości korporacyjnej w Polsce, zajmuje się także finansowaniem inwestycji proekologicznych przez banki i instytucjami pozabankowymi, zarządzaniem ryzykiem kredytowym (zwłaszcza współczesnymi metodami jego ograniczania), bankowością transakcyjną jako usługą ograniczonego ryzyka, projektami Project Finance w bankach komercyjnych, bankowością elektroniczną w polskich bankach komercyjnych, finansowaniem budownictwa mieszkaniowego w Polsce, realizacją i finansowaniem inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) oraz bankowością hipoteczną.

Jest autorem i współautorem wielu publikacji, m.in.: „Czas na pieniądz – Zarządzanie Finansami”, „Współczesne metody pomiaru ryzyka kredytowego – model creditmetrics”, „Rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce – jego wpływ na wzrost gospodarczy”, „Problemy rozwoju rynku finansowego w aspekcie wzrostu gospodarczego”, „Kredyty hipoteczne w finansowaniu inwestycji mieszkaniowych w Polsce”, „Strategie inwestowania w nieruchomości”, „Finansowanie  zrównoważonego rozwoju w Polsce po przystąpieniu do Unii Europejskiej”, „Private banking – standardy zachodnie a doświadczenia polskie”, „Rola analizy fundamentalnej w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych na rynku kapitałowym w Polsce”, „Ryzyko kredytowe w działalności banku komercyjnego” (monografia).

Więcej informacji o rektorze elekcie i jego planach dotyczących UG.

czwartek, 17 marca 2016 roku, 12:07