fbpx Tak zwane Państwo Islamskie | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Tak zwane Państwo Islamskie

Plakat wykładów Spotkanie z IslamemZapraszamy na kolejny wykład w ramach cyklu „Spotkania z Islamem”: 19 kwietnia g. 11.30-13.00, Uniwersytet Gdański WNS S204, ul. Bażyńskiego 4. Temat wykładu: Tak zwane „Państwo Islamskie” wygłosi dr Mariusz Marszewski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Celem spotkań jest analiza dyskursu przeciwstawiającego „islam” „Zachodowi”. Uczestnicy i uczestniczki spotkania spróbują zrekonstruować historyczny, społeczno-ekonomiczny i polityczny kontekst zjawiska oraz postawią pytanie o to, co mówi ono o aktualnej kondycji Europy jako „wspólnoty wyobrażonej”.

Analiza współczesnych form strachu przed islamem zostanie powiązana z ewolucją polityki imigracyjnej krajów europejskich, kryzysem ekonomicznym, konsekwencjami zachodnich interwencji militarnych w krajach muzułmańskich, a także przemocą oraz kontr-przemocą, dla której pożywką jest wyobrażenie „konfliktu cywilizacji”.

Wśród gości pojawią się eksperci i ekspertki z Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wstęp wolny!

Pierwszy z czterech zaplanowanych wykładów odbył się 31 marca w godz. 11.30 -13.00 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego i stanowił wprowadzenie do tematyki Islamu. Wykład pt. Islam i jego różne oblicza poprowadził dr hab. Bartłomiej Nowotarski, Uniwersytet Wrocławski

Kolejne spotkania odbędą się:

17 maja g. 18.30-20.00 Europejskie Centrum Solidarności, sala wystaw czasowych

Lęk wobec Islamu – dr Monika Bobako, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

14 czerwca g. 18.30- 20.00 Europejskie Centrum Solidarności, sala wystaw czasowych

Kobieta w Islamie – dr hab. Beata Kowalska, Uniwersytet Jagielloński.

Organizatorzy: Europejskie Centrum Solidarności, Uniwersytet Gdański, Liga Muzułmańska w RP -Oddział Pomorski, Urząd Miasta Gdańsk

piątek, 8 kwietnia 2016 roku, 15:11