fbpx Filozoficznie o uchodźcach | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Filozoficznie o uchodźcach

Plakat Gdańsku Filozofuj!Gdańsku, filozofuj po raz trzeci! Kolejna debata w ramach Klubu „Filozofuj!”. Tym razem o uchodźcach i multikulturalizmie, czyli wokół głównego tematu nr. 7 pisma „Filozofuj!”. Odbędzie się ona 18 kwietnia o godz. 18.00 w Europejskim Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1 w Gdańsku. Gośćmi specjalnymi będą: prof. Jacek Hołówka i prof. Andrzej Szahaj. Spotkanie poprowadzi Celina Głogowska z redakcji „Filozofuj!”. Wstęp wolny.

Drodzy Czytelnicy,

filozofowie zajmują się głównie problemami uniwersalnymi, czyli takimi, które przekraczają granice „tu i teraz”, są ważne w każdym miejscu i czasie. Do takich należały poruszane w poprzednich numerach kwestie sensu życia, wolności słowa, umysłu, demokracji czy Boga. Nie oznacza to jednak, że filozofowie siedzą zamknięci w swoich wieżach z kości słoniowej, ignorując aktualne wydarzenia, takie jak na przykład obecny kryzys uchodźczy. Nie pozostają oni obojętni wobec takich wydarzeń z kilku powodów. Po pierwsze, są to wydarzenia o wielkiej wadze dla losu wielu ludzi. Gdzie zaś dzieje się coś ważnego, tam na pewno jest filozofia. Po drugie, wbrew pozorom mają one silny związek z centralnymi zagadnieniami filozofii – czyż dylematy, przed jakimi stoją politycy zastanawiający się, co zrobić w obliczu napływu wielkiej fali uchodźców, nie są w ścisłym związku z kwestiami sprawiedliwości, sensu życia i ideałów demokracji? Po trzecie, kto inny jak nie filozofowie ma wskazać wartości i normy, którymi winniśmy się kierować, by podejmować słuszne decyzje? Wartości i normy należą do najważniejszych przedmiotów dociekań filozoficznych. Ktokolwiek się nad nimi roztropnie zastanawia, staje się filozofem, nawet jeśli o tym nie wie. Po czwarte, filozofia dysponuje narzędziami do tego, by lepiej rozumieć pojęcia i racje, jakie są wykorzystywane w debacie nad problemem uchodźców. Bez ogłady filozoficznej trudno prowadzić konstruktywną dyskusję na ten temat.

Te powody pchnęły nas do śmiałej próby podjęcia tematu uchodźców. Problematyka jest bardzo trudna i kontrowersyjna, a debata nad nią niezwykle potrzebna. W numerze staraliśmy się uwzględnić różne, nawet skrajne względem siebie stanowiska w sprawie uchodźców, a także omówić lub przynajmniej zasygnalizować ważne w tym kontekście zagadnienia, jak np. kwestie multikulturalizmu, tolerancji czy terroryzmu. Pomocą w śledzeniu argumentacji zawartych w tekstach tematycznych będą analizy tychże tekstów przygotowane przez logików. Uzupełnienie części tematycznej stanowić będzie krótka ankieta przeprowadzona wśród filozofów na temat uchodźców.

Nie mogło oczywiście zabraknąć również naszych stałych działów: eksperymentu myślowego, kursu argumentacji, moralnego dylematu, felietonu filozoficznego, analizy filozoficznej, kolejnego odcinka poświęconego filozofii indyjskiej, filozofii w filmie, a także omówień książek filozoficznych. Z okazji ustanowienia przez UNESCO roku 2016 rokiem Arystotelesa otwieramy cykl tekstów poświęconych temu wielkiemu filozofowi. Na zakończenie proponujemy chwilę wytchnienia z komiksem filozoficznym, filozoficznymi anegdotami, zachęcamy także do sprawdzenia swojej wiedzy nabytej w trakcie lektury siódmego numeru „Filozofuj!” poprzez rozwiązanie krzyżówki.

Jak się już z pewnością zorientowaliście, ten numer „Filozofuj!” wygląda nieco inaczej, zmieniliśmy jego szatę graficzną. Ponieważ bardzo nam zależy na Waszej opinii na ten temat, przygotujemy w serwisie czasopisma ankietę i poprosimy o udział w niej. Możecie też przesłać nam swoją opinię w e-mailu (redakcja@filozofuj.eu). Liczymy także – jak zawsze – na Wasze głosy i przemyślenia dotyczące zawartości merytorycznej czasopisma oraz pomoc w jego upowszechnianiu.

Filozofujcie!

W dyskusji wezmą udział:

Prof. dr hab. Jacek Hołówka

Filozof-etyk, zajmuje się m.in. bioetyką i filozofią analityczną, emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor naczelny kwartalnika „Przegląd Filozoficzny”, członek Komitetu Nauk Filozoficznych PAN, członek Komitetu Etyki w Nauce PAN, autor licznych książek i publikacji o tematyce etycznej oraz przekładów dzieł filozoficznych z języka angielskiego, autor m. in. znanej książki pt. „Etyka w działaniu”.

Prof. dr hab. Andrzej Szahaj

Filozof, zajmuje się m.in. postmodernizmem, filozofią polityki i kultury, dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierownik Zakładu Filozofii Współczesnej w Instytucie Filozofii UMK, członek Komitetu Nauk Filozoficznych PAN, członek Komitetu Nauk o Kulturze PAN, autor ponad stu publikacji naukowych oraz kilkudziesięciu artykułów publicystycznych i popularyzatorskich, autor m. in. znanej książki pt. „E Pluribus Unum? Dylematy wielokulturowości i politycznej poprawności”.

Rozmowa w Radiu MORS z organizatorami debaty: dr Nataszą Szutta, dr Arturem Szutta, mgr Celiną Głogowską i Wojciechem Czapkowskim.

czwartek, 14 kwietnia 2016 roku, 13:54