fbpx Otwarcie Instytutu Biotechnologii UG | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Otwarcie Instytutu Biotechnologii UG

Budynek Biotechnologii14 kwietnia uroczyście otwarty został nowy budynek Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Nowy gmach powstał na terenie Bałtyckiego Kampusu UG w Gdańsku Oliwie i jest jednym z najnowocześniejszych budynków naukowo-dydaktycznych w Polsce.

W nowym budynku Instytutu Biotechnologii znajdują się laboratoria specjalistyczne, m.in.  bioinformatyczne, analiz biomolekularnych, zespół fitotronów, laboratorium o podwyższonych wymaganiach czystości i szczelności, laboratorium izotopowe, pracownie do badań rozwojowych oraz nowoczesne pomieszczenia dydaktyczne dla studentów i doktorantów – są to m.in. laboratoria dydaktyczne, naukowo-dydaktyczne, sale seminaryjne, sale komputerowe, audytorium na 200 osób z możliwością podziału na dwa mniejsze, pomieszczenie dla kół studenckich, czytelnia i sala Rady Wydziału. W Specjalistycznym Laboratorium Bioinformatycznym zostanie utworzony tzw. klaster obliczeniowy (zespół specjalistycznych komputerów), z którego będą korzystali pracownicy naukowo-dydaktyczni oraz studenci i doktoranci w ramach zajęć dydaktycznych. Budynek został podzielony na trzy funkcjonalne strefy: ogólnodostępną (część dydaktyczna, laboratoria dydaktyczne, część biurowa i socjalna), zamkniętą (laboratoria naukowo -badawcze, specjalistyczne, pomieszczenia pomocnicze, biura naukowe), oraz techniczną i socjalną.

Nowy budynek Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego powstał na potrzeby Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. To wiodąca instytucja naukowo-dydaktyczna w Polsce i unikatowa w skali kraju jednostka, tworzona przez dwa uniwersytety, co stwarza interdyscyplinarny charakter badań naukowych i dydaktyki, łączących zagadnienia biomedyczne, bio-molekularne i ich zastosowania w biotechnologii dla zdrowia i poprawy jakości życia. Wydział otrzymał wyróżniającą ocenę jakości kształcenia, nadawaną najwybitniejszym jednostkom w kraju przez Polską Komisję Akredytacyjną, a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało biotechnologii tytuł Najlepszego Kierunku Studiów. W rankingach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydział znajduje się na najwyższych pozycjach i uzyskuje najwyższe kategorie w ocenie parametrycznej. Absolwenci wydziału zatrudniani są w czołowych ośrodkach naukowych w kraju i za granicą (Karolinska Institut, Harvard University, Cambridge, Royal College, MIBMiK, Instytuty PAN) oraz przedsiębiorstwach z branży life-science (Procter & Gamble, Novartis, Crucell, Polpharma).

Projekt budowy Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego został zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 60,5 miliona zł, a dofinansowanie ze środków Programu – ponad 60,4 miliona zł.

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego