fbpx Solidarność w czasach nieufności | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Solidarność w czasach nieufności

Fragment strony www ZjazduUniwersytet Gdański będzie od 14 do 17 września gospodarzem XVI Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego. Temat przewodni Zjazdu brzmi: „Solidarność w czasach nieufności”. Gościem specjalnym Zjazdu będzie Hans Joas, profesor honorowy im. Ernsta Troeltscha na Berlińskim Uniwersytecie Humboldta i laureat Nagrody Max-Plancka, najbardziej prestiżowej nagrody naukowej w Niemczech.

- W haśle Zjadu – „Solidarność w czasach nieufności” – zawarty został najważniejszy paradoks w jakim jako Polacy obecnie się znajdujemy – mówi Radiu MORS prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński, przewodniczący komitetu organizacyjnego Zjazdu. – Będziemy dyskutować jak w warunkach społecznie ugruntowanej nieufności budować solidarność, bez której żadna wspólnota istnieć nie może.

Do Gdańska przyjedzie ponad tysiąc socjologów z całego świata. Większość obrad zaplanowanych jest na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Wśród zaplanowanych kilkudziesięciu grup tematycznych można wymienić: Jaka religia? Przemiany religijności i instytucji religijnych w Polsce i na świecie, Ziemie Zachodnie i Północne – pomiędzy integracją a dezintegracją, Współczesne konflikty międzykulturowe z perspektywy socjologicznej, Protesty społeczne w Polsce.

Do głównego tematu Zjazdu nawiązywać będą sympozja zaplanowane poza Uniwersytetem. W Europejskim Centrum Solidarności zaplanowane jest spotkanie pt. „Nie-Solidarni i nieufni. O przeoczeniach wizjonerów i projektantów transformacji”. W Ratuszu Staromiejskim przewidziano sympozjum „Pokolenie 89 plus. O Innych wtłoczonych w skostniałe ramy życia społecznego i o relacjach między pokoleniami”. Wnętrze Centrum św. Jana stanie się ciekawym kontekstem debaty „Desakralizacjia / Re-sakralizacjia?, a Teatr Szekspirowski będzie gościł Socjo-Areopag: Nasza chata z kraja?

- Chcielibyśmy, żeby to był najlepszy zjazd socjologiczny, żeby kolejne oceniano w odniesieniu do naszego – mówi prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński. – Następny będzie za trzy lata we Wrocławiu i zamierzamy poprzeczkę zawiesić wysoko. Myślę, że będziemy się wyróżniali i miejscem – czyli nowoczesnym budynkiem Wydziału Nauk Społecznych, który jest w stanie w jednym miejscu zapewnić komfortowe warunki tak licznemu gronu uczestników i jakością debaty na najbardziej aktualne socjologiczne, ale też społeczne, polityczne, ekonomiczne tematy. Niewątpliwą zaletą Zjazdu w Gdańsku będzie także możliwość zaprezentowania naukowcom z całej Polski i świata powstałych w naszym mieście instytucji, które stały się centrami wymiany myśli i idei – ECS, Centrum św. Jana, Teatru Szekspirowskiego. Uczestnicy Zjazdu będą mieli ponadto możliwość zwiedzenia trójmiejskich muzeów i towarzyskiego spotkania w Starym Maneżu.

Zapraszamy do wysłuchania całego wywiadu z prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński na temat Zjazdu i poruszanych w jego trakcie problemów w audycji „Gość Radia MORS”.

Więcej o Zjeździe na stronie http://16zjazdpts.pl/

Maciej Goniszewski