fbpx Wywiad inauguracyjny JM Rektora UG w Radiu MORS | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Wywiad inauguracyjny JM Rektora UG w Radiu MORS

Rektor prof. UG dr hab. Jerzy GwizdałaOd 1 września rektorem Uniwersytetu Gdańskiego jest prof. Jerzy Piotr Gwizdała, który wcześniej pełnił funkcję kanclerza Uniwersytetu Gdańskiego. Z naszą uczelnią związany jest od momentu podjęcia studiów w 1980 roku na Wydziale  Ekonomiki Transportu. Dobrze znają go studenci Wydziału Zarządzania gdzie wykłada przedmioty z zakresu finansów. Oprócz doświadczenia akademickiego posiada też doświadczenie z praktyki gospodarczej – był m.in. jako wiceprezydent Gdańska głównym negocjatorem z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju w zakresie finasowania inwestycji komunikacyjnych w Gdańsku, a także dyrektorem Centrum Bankowości Korporacyjnej w Kredyt Banku.

Nowy rektor udzielił Radiu MORS wywiadu w którym mówi o planach dotyczących funkcjonowania uczelni w najbliższych czterech latach.

- Zamierzam zrealizować program, który przedstawiłem w czasie wyborów nowych władz Uniwersytetu Gdańskiego – zapewnia prof. Jerzy Gwizdała. – W zakresie kształcenia wprowadzimy w niedługim czasie kształcenie popularyzujące naukę. Chcemy tworzyć kierunki zamawiane, przede wszystkim międzywydziałowe, ale te na które można pozyskać finansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Chcemy tworzyć nowe kierunki kształcenia dostosowane do potrzeb gospodarki i samorządu terytorialnego. Mamy pomysł na utworzenie jeszcze w tej kadencji nowego zupełnie Wydziału Medycyny Weterynaryjnej we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.

Rektor UG omówił też główne kierunki badań, które będą prowadzone na uczelni.

- W dużej części jesteśmy zależni od polityki spójności na lata 2014-2020, w której jest zapisanych 7 kierunków badań i rozwoju. Pierwszym obszarem są nowe technologie w zakresie energetyki, gdzie już obecnie mamy współpracę z dużymi koncernami energetycznymi, szczególnie w zakresie prawa, które reguluje ich działanie. Jesteśmy też skłonni współpracować z uniwersytetami medycznymi w zakresie chorób cywilizacyjnych, nowych leków i medycyny regeneracyjnej. Jesteśmy też zainteresowani nowymi technologiami informacyjnymi i telekomunikacją. Chcemy efektywnie wykorzystać nowoczesną aparaturę zakupioną ze środków Unii Europejskiej i MNiSW.

Poruszona została też kwestia nowych inwestycji.

- Pierwszą bardzo potrzebną inwestycją jest nowy budynek dla instytutu informatyki. W tej chwili rynek pracy sygnalizuje dramatyczny niedobór pracowników w sektorze nowych technologii, musimy więc zwiększyć liczbę osób kształconych w tej dziedzinie. Inwestycją, która już się rozpoczęła jest budowa ekoparku na kampusie oliwskim. W czasie budowy kolejnych wydziałów wycinaliśmy drzewa, które tu rosły i teraz trzeba oddać przyrodzie to co się jej zabrało. Jest on finansowany z funduszy europejskich i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Remontu wymagają budynki Wydziału Historycznego zlokalizowanego w śródmieściu Gdańska. Ruszy też w końcu budowa Uniwersyteckiego Centrum Sportowego.

Maciej Goniszewski

czwartek, 13 października 2016 roku, 14:28