fbpx Akademickie rozgłośnie z całej Polski spotkały się w Gdańsku | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Akademickie rozgłośnie z całej Polski spotkały się w Gdańsku

Rozpoczęcie konferencji RadiouczelniW polskich miastach akademickich działa ponad 30 rozgłośni studenckich. Siedem z nich spotkało się w Gdańsku 11 i 12 października na konferencji RADIOUCZE(L)NI, pierwszej tego typu w Polsce, zorganizowanej przez Radio MORS oraz Naukowe Koło Radiowców Uniwersytetu Gdańskiego w ramach jubileuszu dziesięciolecia istnienia kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna UG.

Konferencję podzielono na panel naukowy i studencki, a głównym jej celem była prezentacja działalności studenckich rozgłośni radiowych, integracja środowiska mediów studenckich oraz dyskusja wokół różnorodnych zjawisk medioznawczych, związanych z radioznawstwem. Wykład inauguracyjny o zaletach i problemach rozgłośni studenckich wygłosiła dr Urszula Doliwa z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Co jeszcze znalazło się w programie konferencji? Dla studentów atrakcją pierwszego dnia były przede wszystkim prezentacje rozgłośni radiowych z Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Ponadto mieli oni okazję nie tylko wysłuchać referatów pracowników naukowych z całej Polski, ale także poznać Gdańsk podczas zorganizowanej przez Radio MORS gry miejskiej połączonej z nagrywaniem dźwiękowej wizytówki miasta. Wieczorem zarówno naukowcy jak i studenci spotkali się w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie zwiedzili główną ekspozycję oraz zjedli uroczystą kolację. Ważnym elementem nieformalnym konferencji była wieczorna integracja wszystkich redakcji w klubie Wydział Remontowy.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od warsztatów dotyczących reportażu artystycznego, nowych mediów w stacji radiowej, audycjach poradniczych w radiu, kształtowaniu gustów muzycznych i przejściu od radia studenckiego do profesjonalnej rozgłośni radiowej. Warsztaty poprowadzili dziennikarze Radia Gdańsk - Hanna Wilczyńska-Toczko, Joanna Matuszewska, Kamil Wicik, Małgorzata Żerwe i Włodzimierz Raszkiewicz.

Panel naukowy drugiego dnia zakończył się owocną dyskusją dotyczącą aktualnej sytuacji studenckich radiofonii w Polsce. Podsumowaniem konferencji było wręczenie nagrody w Konkursie o Złotą Fokę. Tytuł najlepszej radiowej rozgłośni studenckiej za sprawą głosów jury i publiczności zdobyło Akademickie Radio Luz Politechniki Wrocławskiej. Oprócz nich w konferencji wzięli udział przedstawiciele: Radia Meteor z Poznania, Radia UKSW z Warszawy, Radia UJOT z Krakowa, Radia Na Fali z Łodzi, Radia Centrum z Lublina i oczywiście organizującego konferencję Radia MORS z Gdańska. Zwycięzcom gratulujemy, a środowisku naukowców i studentów dziękujemy za aktywny udział, wymianę wiedzy i doświadczeń, a także za pozytywną atmosferę.

Organizację konferencji wsparł finansowo program Nowoczesne Zarządzanie Biznesem, którego przedstawiciele także byli obecni na konferencji i prezentowali uruchamiany właśnie wspólnie z mediami studenckimi zrzeszonymi w Ogólnopolskim Forum Mediów Akademickich projekt. Działalność właśnie rozpoczyna Ekonomiczna Redakcja Akademicka, która będzie przygotowywała audycje radiowe dla wszystkich zainteresowanych rozgłośni studenckich. Waldemar Zbytek, wiceprezes Warszawskiego Instytutu Bankowości zapowiedział, że obecnie trwają prace nad przygotowywaniem także materiałów dla gazet akademickich.

O energii jaka towarzyszyła uczestnikom konferencji, a także tej, która pomaga pracować organizatorom można posłuchać na antenie Radia MORS – www.mors.ug.edu.pl. Rozmowa z uczestnikami konferencji będzie emitowana w czwartek o godz. 20:00 i w niedzielę o godz. 11:00.

Marta Demartin

piątek, 14 października 2016 roku, 13:31