fbpx VII gdański Orszak Trzech Króli | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

VII gdański Orszak Trzech Króli

Baner VII gdańskiego Orszaku Trzech Króli6 stycznia 2017 w Gdańsku odbędzie się VII edycja gdańskiego Orszaku Trzech Króli. Organizatorzy zachęcają do przejścia całej trasy (ulice: Piwna, Tkacka, Długa, Długi Targ) i wspólnego śpiewania kolęd. Liczą na udział całych rodzin, dzieci, rodziców, seniorów, i jak w latach ubiegłych spodziewają się tłumów rozśpiewanych, radosnych Gdańszczan a także gości. W 2016 roku w Orszaku wzięło udział blisko 15 tys. osób.

Zaproszenie do wzięcia udziału w Orszaku  skierowane jest do wszystkich, którym bliskie są wartości związane z wiarą, tradycją, rodziną. Orszak to wychowanie w zgodzie z wartościami kształtującymi naszą europejską kulturę i tożsamość ale i otwartość na inne kultury. To także propozycja dla tych, którzy po prostu lubią kolędy i kolędowanie.

VII gdańska edycja Orszaku Trzech Króli rozpoczyna się zbiórką o godzinie 11:30 na ulicy Piwnej w okolicy wejścia do Bazyliki Mariackiej, wymarsz nastąpi o godz. 12.00. Tradycyjnie już uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki z kolędami. Na czele Orszaku- prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami - pojadą konno Trzej Mędrcy ze Wschodu.

Po drodze spotkają Króla Heroda (rolę Pałacu Heroda po raz kolejny odegra jeden z najwspanialszych zabytków Gdańska - Wielka Zbrojownia). To tu, Herod kusząc i  grożąc będzie próbował zawrócić Orszak z właściwej drogi. Tak samo będą chciały uczynić diabły w okolicy Fontanny Neptuna, gdzie dojdzie do widowiskowej walki dobra ze złem.

Kulminacja będzie miała miejsce na scenie usytuowanej przy „Gdańskiej choince”. Nastąpi tu pokłon Kacpra, Melchiora i Baltazara przed Świętą Rodziną oraz zostaną złożone dary.

Całość ulicznych jasełek zakończy koncert kolęd, będzie on niecodzienną okazją, aby  pośpiewać piękne kolędy i  pastorałki wspólnie z wszystkimi uczestnikami tegorocznego orszaku oraz dziećmi ze Szkół Podstawowych „Fregata” i Męskim Towarzystwem Śpiewaczym z Trąbek Wielkich. W tym czasie każdy będzie mógł podejść do stajenki, w której zobaczy Świętą Rodzinę, Mędrców i towarzyszące im prawdziwe zwierzęta, będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Współtwórcami gdańskiego Orszaku Trzech Króli są Stowarzyszenie SUM (organizator m.in. Parady Niepodległości)  oraz Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER). Orszak jest realizowany we współpracy z warszawską Fundacją Orszak Trzech Króli. Odbywa się pod Patronatem Honorowym Księdza Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia oraz Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Głównym Partnerem w organizacji wydarzenia w Gdańsku jest Miasto Gdańsk. Patronami medialnymi wydarzenia są: Dziennik Bałtycki, Radio Plus i Radio Gdańsk.

środa, 4 stycznia 2017 roku, 12:24