fbpx Zawód Dziennikarz – Maciej Wośko | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Zawód Dziennikarz – Maciej Wośko

Maciej WośkoW jaki sposób pracę w redakcji zaczynali dziennikarze, których nazwiska możemy teraz codziennie przeczytać w gazetach, usłyszeć w radiu lub zobaczyć na ekranach telewizorów lub komputerów? Jak wygląda ich codzienna praca, co sprawia największą trudność, jak unikać błędów, jak układać relacje ze współpracownikami, skąd pozyskiwać informacje, jak reagować na krytykę odbiorców? Na te pytania odpowiadają goście audycji Zawód Dziennikarz. Aleksandra Brzezińska zaprosiła do studia Radia UG MORS Macieja Wośko, redaktora naczelnego Gazety Bankowej, wGospodarce.pl i tygodnika ABC.

Jak wygląda typowy dzień dziennikarza?

- Pewnie jak większość ludzi zaczynam od włączenia telefonu komórkowego, lub wyłączenia budzika w komórce i przeglądam informacje, które pojawiły się w nocy – mówi Maciej Wośko. – Sprawdzam jakie mam zaplanowane na dziś spotkania. W pracy zaczynam od szybkiego przeglądu strony wGospodarce.pl, sprawdzenia co jest, czego brakuje, pierwsze zlecenia do dziennikarzy, wybór wydarzeń na które trzeba wysłać dziennikarzy. Później wiele bieżących spotkań, planowanie tekstów do kolejnych numerów gazet – na kolejny tydzień, na kolejny miesiąc i cały czas kontrolowanie co nowego się dzieje, na co trzeba zwrócić uwagę dziennikarzom. Ostatnio doszła nam też praca z nową telewizją wPolsce.pl, w związku z czym doszły obowiązki związane z nagrywaniem nowych programów, zapraszaniem gości, przygotowaniem się do kompetentnego komentowania. Praca w gruncie rzeczy taka sama jaką wykonała pani przygotowując się do wywiadu ze mną. Druga część dnia to praca, często do późnego wieczora nad tekstami, które przychodzą do poszczególnych redakcji od dziennikarzami, i które trzeba zredagować, ocenić ich wartość, czasami odesłać dziennikarzom do poprawy.

Zapraszamy do wysłuchania całego wywiadu z Maciejem Wośko w Radiu UG MORS we wtorek po godzinie 19.00 i w czwartek po godzinie 13.00.

Maciej Wośko

Redaktor naczelny Gazety Bankowej, wGospodarce.pl, tygodnika ABC, dyrektor wydawniczy w Grupie Medialnej Fratria (wydawca tygodnika „Sieci”). Ukończył Uniwersytet Warszawski, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Studium Pracowników Służb Społecznych w Gdańsku, z dyplomem pracownika socjalnego. W zawodzie dziennikarskim od 1994 roku, w latach 2006-2010 redaktor naczelny Dziennika Bałtyckiego.

poniedziałek, 11 grudnia 2017 roku, 12:10