fbpx Polska dyplomacja, wywiad i operacje specjalne w 1943 r. | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Polska dyplomacja, wywiad i operacje specjalne w 1943 r.

prof. dr hab. Jacek TebinkaDyrektor Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej prof. Henryk Krawczyk oraz dyrekcja Hotelu Rezydent zapraszają do Kawiarni Naukowej w Hotelu Rezydent w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki. 22 lutego o godz. 18:00 prof. dr hab. Jacek Tebinka (Uniwersytet Gdański) wygłosi wykład pt. Polska w przełomowym roku wojny 1943. Dyplomacja, wywiad i operacje specjalne.

„Rok 1943 był przełomowy i decydujący w drugiej wojnie światowej. Pozycja międzynarodowa Polski od sprawy katyńskiej stawała się coraz słabsza, pomimo bliskiej współpracy - w tym służb specjalnych - z Wielką Brytanią i USA. Na ile na osłabienie pozycji rządu polskiego wpłynęła śmierć gen. Sikorskiego, a na ile rozwój wypadków na froncie wschodnim? Jaką rolę w brytyjskiej i amerykańskiej strategii wojennej odgrywała Polska i Polskie Państwo Podziemne?”

Prof. dr hab. Jacek Tebinka (ur. 4 lipca 1964 r. w Poznaniu), historyk i politolog, profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Zakładu Historii Najnowszej i Myśli Politycznej Instytutu Politologii Wydziału Nauk Społecznych. Profesor Uniwersytetu Hebrajskiego w roku akademickim 2006/2007. Przedmiotem jego zainteresowań są stosunki brytyjsko-polskie w XX wieku, rola służb specjalnych w dyplomacji oraz historia zimnej wojny. Autor m.in. książek: "Wielka Brytania dotrzyma lojalnie swojego słowa". Winston S. Churchill a Polska, Warszawa 2013; Uzależnienie czy suwerenność? Odwilż październikowa w dyplomacji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej 1956-1961, Warszawa 2010, a także Nadzieje i rozczarowania. Polityka Wielkiej Brytanii wobec Polski 1956-1970, Warszawa 2005. Wspólnie z Markiem K. Kamińskim wydał zbiór dokumentów Na najwyższym szczeblu. Spotkania premierów Rzeczypospolitej Polskiej i Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej, Warszawa 1999, a z Ryszardem Techmanem Brytyjczycy o statusie Szczecina. Tajny raport Rohana Butlera (1965 r.), Szczecin 2016.

Żona Iwona jest profesorem na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Ulubiony sposób spędzania czasu to podróże zagraniczne (Italia), odwiedzanie antykwariatów i księgarń w Wielkiej Brytanii i USA, kolekcjonowanie map turystycznych oraz oglądanie meczów piłki nożnej.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Patroni medialni KN: Radio Gdańsk, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Portal Regionalny trojmiasto.pl, Portal Województwa Pomorskiego Pomorskie.eu, Naukowa Interaktywna Telewizja HD - CI TASK, Radio UG MORS.

czwartek, 15 lutego 2018 roku, 15:23