fbpx Porozumienie trójmiejskich uczelni na rzecz wszechstronnego kształtowania bezpieczeństwa państwa | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

prof. Jacek Namieśnik Rektor PG, prof. Jerzy Gwizdała Rektor UG, kmdr dr hab. Tomasz Szubrycht Rektor AMWTrójmiejskie uczelnie Uniwersytet Gdański, Akademia Marynarki Wojennej i  Politechnika Gdańska podpisały porozumienie na rzecz wspólnych działań i projektów w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa. Celem porozumienia jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań dotyczących kształtowania bezpieczeństwa państwa, a szczególnie polskich obszarów morskich, infrastruktury i żeglugi morskiej.

Porozumienie zostało podpisane w siedzibie Uniwersytetu Gdańskiego 10 maja 2018 roku. Podpisali je rektorzy uczelni – prof. Jerzy Gwizdała Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, kmdr dr hab. Tomasz Szubrycht Rektor Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz prof. Jacek Namieśnik Rektor Politechniki Gdańskiej.

W zakresie porozumienia prowadzone będą projekty dotyczące opracowywania i wdrażania innowacyjnych technologicznych i organizacyjnych rozwiązań dających gwarancję kształtowania bezpieczeństwa państwa, zwłaszcza polskich obszarów morskich oraz infrastruktury i żeglugi morskiej. Porozumienie obejmuje także poszukiwanie partnerów do wspólnych prac badawczo-rozwojowych, przede wszystkim ośrodków naukowych, ale także przedsiębiorstw z Polski i zagranicy oraz pozyskiwanie środków finansowych na realizację tych prac. W efekcie umożliwi to zacieśnienie współpracy pomiędzy sektorami nauki i przemysłu przy wsparciu administracji publicznej w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa. Zaplanowano również wspólne konferencje i seminaria.

Wszystkie te działania będą możliwe dzięki wykorzystaniu wysoko ocenianego w Polsce i świecie potencjału naukowo-badawczego i organizacyjnego trzech trójmiejskich uczelni: Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Marynarki Wojennej Gdyni oraz Politechniki Gdańskiej.

Liderem porozumienia jest Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni jako publiczna akademicka uczelnia wojskowa, która aktywnie uczestniczy w kształtowaniu obronności państwa, zespalając w swej działalności kształcenie i wychowanie studentów oraz prowadzenie badań naukowych ukierunkowanych na technikę morską, służących głównie potrzebom Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a zwłaszcza Marynarki Wojennej.

Nadzór nad realizacją postanowień porozumienia będą sprawować przedstawiciele uczelni prof. Tadeusz Dmochowski Dziekan Wydziału Nauk Społecznych UG,  kmdr dr hab. Jarosław Teska Dziekan Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich AMW oraz prof. Janusz Kozak – Dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG.

wtorek, 15 maja 2018 roku, 11:19