fbpx Mikrobiolodzy w Radiu UG MORS | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Mikrobiolodzy w Radiu UG MORS

Próbka z bakteriami Photo by Michael Schiffer on UnsplashUniwersytet Gdański był gospodarzem 4th Congress of Baltic Microbiologists. Uczestniczyli w nim przedstawiciele ośrodków badawczych m.in. z USA, Belgi, Szwecji, Litwy, Estonii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W Radiu UG MORS gościliśmy organizatora kongresu prof. Grzegorza Węgrzyna, oraz dyrektora Federacji Europejskich  Stowarzyszeń Mikrobiologicznych (FEMS) prof. Andrzeja Sybirnego z Instytutu Biologii Komórki Ukraińskiej Akademii Nauk.

- Tematyka kongresu jest bardzo szeroka – mówi prof. Grzegorz Węgrzyn. - Od mikrobiologii molekularnej poprzez biotechnologię mikroorganizmów, mikrobiologię środowiskową, mikrobiologię medyczną – praktycznie cały zakres mikrobiologii.

- Jako przedstawiciela FEMS szczególnie interesuje mnie część konferencji dotycząca mikroorganizmów patogennych – mówi prof. Andrzej Sybirny. – Według niektórych szacunków za 20 lat od infekcji bakteryjnych i wirusowych będzie umierać więcej ludzi niż na raka. Jest to wiec bardzo duże zagrożenie i naszym zadaniem jest obecnie poszukiwanie metod leczenia. Trzeba szukać nowych antybiotyków lub modyfikować już istniejące. Z drugiej strony powstają nowe zarazki. Jeszcze 40 lat temu nie było wirusa AIDS. On powstał w wyniku ewolucji. Podobnie SARS i wiele innych, a w najbliższych latach powstaną jeszcze inne. Stawia to przed mikrobiologią coraz to nowe zadania.

Czym zajmuje się zespół mikrobiologów pracujących na Uniwersytecie Gdańskim pod kierownictwem prof. Grzegorza Węgrzyna, skąd pozyskuje finansowanie, jakie są wiodące naukowe ośrodki mikrobiologiczne na świecie, czy realne jest zagrożenie wykorzystania mikrobiologii jako broni – na te i wiele innych pytań odpowiedź można znaleźć słuchając w Radiu UG MORS audycji UG Przedstawia, która będzie emitowana w piątki 14 i 21 września o godzinie 20.00 i w poniedziałki 17 i 24 września o godzinie 12. Zapraszamy

Maciej Goniszewski
Photo by Michael Schiffer on Unsplash