fbpx Uniwersytet Gdański chroni torfowiska | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Uniwersytet Gdański chroni torfowiska

Torfowisko Photo by Jordane Mathieu on UnsplashAż osiem projektów, których celem jest zabezpieczenie cennych przyrodniczo obszarów chronionych w województwie pomorskim przed nadmiernym i niekontrolowanym ruchem turystycznym, otrzyma dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego dofinansowanie otrzymają gminy: Karsin, Skarszewy, Dzierzgoń, Kosakowo, Żukowo oraz Nadleśnictwa Starogard i Choczewo, a także Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego (FRUG).

W ramach projektu FRUG – „Renaturalizacja siedlisk i roślinności zdegradowanego torfowiska wysokiego w rezerwacie przyrody Bielawa” – kontynuowane będą działania ochrony czynnej ograniczające proces zarastania torfowiska przez drzewa.

Uroczyste podpisanie wszystkich umów odbędzie się 17 października 2018 r. o godz. 14.30 na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, w Sali Rady Wydziału, ul. Wita Stwosza 59. Umowy podpiszą marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski oraz przedstawiciele beneficjentów.

Dzięki projektom na powierzchni 195 ha zostanie odtworzony krajobraz otwartego torfowiska i jego obrzeży, powstanie ponad 25 km szlaków turystycznych, co spowoduje, że powierzchnia terenów zabezpieczonych kontrolowanym ruchem turystycznym wyniesie prawie 400 ha. Prawie 6,5 km szlaków zostanie odnowionych. Powstanie m.in. wieża widokowa o wysokości 40 m oraz ścieżki dydaktyczne. Zaplanowano także działania informacyjno-edukacyjne.

Łączna wartość projektów to prawie 16 mln zł a dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniesie ponad 13 mln zł.

Głównym celem projektu realizowanego przez Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego jest dalsza poprawa warunków rozwoju roślinności torfowiskowej i  wilgotnych wrzosowisk na torfowisku wysokim Bielawskie Błota, zdegradowanym wskutek osuszenia i eksploatacji torfu. Torfowiska wysokie to ekosystemy skrajnie zagrożone, zarówno w Polsce, jak i w skali globalnej. Projekt składa się z dwóch głównych części: ochrony czynnej (usuwanie samosiewów i odrośli gatunków drzewiastych) oraz spotkań informacyjnych nt. rezerwatu i jego przyrody. W ramach projektu zostaną wsparte 2 formy ochrony przyrody tj. rezerwatu przyrody  i obszaru Natura 2000, co spowoduje, że powierzchnia siedlisk wspieranych w celu uzyskania lepszego statusu ochrony wyniesie 195 ha. Łączna wartość projektu to ponad 2, 5 mln złotych, a dofinasowanie wynosi ponad 2 mln złotych. Zakończenie realizacji projektu zaplanowano do końca grudnia 2021 r.

Photo by Jordane Mathieu on Unsplash

wtorek, 16 października 2018 roku, 15:13