fbpx Ignacy Paderewski w Gdańsku | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Ignacy Paderewski w Gdańsku

Plakat wykładuNaukowe Koło Historyków UG ma zaszczyt zaprosić na wykład otwarty mgr Waldemara Borzestowskiego pt.: "Ignacy Paderewski w Gdańsku, grudzień 1918 r." Wykład odbędzie się 14 listopada o godz. 16.30 w sali 2.2 w budynku Wydziału Historycznego UG.

W Radiu UG MORS rozmową z Waldemarem Borzestowskim rozpoczynamy nowy cykl audycji – Gdańsk jest kluczem do wszystkiego”. Pierwsza emisja w sobotę 10 listopada o 18:00 a powtórka we wtorek 13 listopada o 14:00. Tematem będzie oczywiście misja Ignacego Jana Paderewskiego do Polski w 1918 roku. Muzyk wyruszył okrętem wojennym Jej Królewskiej Mości z Wielkiej Brytanii, przez Danię, Gdańsk i Poznań do Warszawy, gdzie wkrótce został premierem. Jego przejazd przez Poznań był impulsem do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W Gdańsku Polaków było mniej, ale i tak przejazd Paderewskiego wzbudził zaniepokojenie Niemców. O szczegółach tej podróży i pobytu Paderewskiego w Gdańsku opowie na antenie Radia UG MORS Waldemar Borzestowski, który zaprasza też na wykład otwarty 14 listopada.

piątek, 9 listopada 2018 roku, 7:54