Uniwersytet Dzieci na Uniwersytecie Gdańskim
Prawie 400 uczniów klas I-III ze szkół Trójmiasta oraz województwa pomorskiego na zaproszenie Fundacji Uniwersytet Dzieci uczestniczyło w objętym Honorowym Patronatem JM Rektora UG prof. Jerzego Gwizdały wykładzie pt. „Jak chemik tworzy dym, ogień i mieszankę wybuchową” prowadzonym przez prof. Beatę Grobelną przy udziale opiekuna Naukowego Koła Chemików - dr Henryka Myszki oraz studentów Katarzyny Chmur, Adrianny Cyraniak i Tomasza Swebockiego.
W imieniu władz Uniwersytetu Gdańskiego przybyłych na wykład uczniów powitał Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką prof. Krzysztof Bielawski.
Prowadzącym wykład doskonale udało się zafascynować dziecięce audytorium światem chemii poprzez efektowne prezentacje wybuchów wodorowych oraz spalania nitrocelulozy. Mali słuchacze aktywnie uczestniczący w prezentacjach mogli zrozumieć, czym jest reaktywność, skraplanie oraz sublimacja, a także dowiedzieć się, co to jest suchy lód i ciekły azot oraz jakie są różnice między tymi substancjami. W prezentacji licznych doświadczeń pomogli pracownicy Centrum Produkcji Filmowej i Dokumentalnej UG, dzięki którym wszystkie pokazy widoczne były doskonale na wielkim ekranie. Wykład wynagrodzony został wielkimi brawami a reakcje dzieci pozwalają oczekiwać, że wiele z nich wróci w mury Uniwersytetu Gdańskiego, by studiować chemię.
Wykład jest początkiem współpracy Uniwersytetu Gdańskiego z Fundacją Uniwersytet Dzieci, która od 12 lat tworzy największy uniwersytet dziecięcy w Polsce, współpracując z najważniejszymi uczelniami w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Olsztynie i Poznaniu. Obecnie w ramach projektu w całej Polsce studiuje około 8,5 tysiąca dzieci. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Gdańskim w przyszłym roku Uniwersytet Dzieci rozpoczyna działalność w Gdańsku.
Więcej o Uniwersytecie Dzieci na stronach https://uniwersytetdzieci.pl/ oraz https://fundacja.uniwersytetdzieci.pl/.