fbpx Jubileuszowe spotkanie absolwentów historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Jubileuszowe spotkanie absolwentów historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej

absolwenci18 czerwca 2019 roku w gdańskim Domu Nauczyciela odbyło się spotkanie absolwentów historii, którzy studiowali w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku w latach 1964 –1969. W 1970 roku WSP, wraz z Wyższą Szkołą Ekonomiczną, zapoczątkowały powstanie Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie miało szczególny charakter, gdyż związane było także z jubileuszem 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego. W imieniu władz Uniwersytetu Gdańskiego absolwentów powitał prof. Arnold Kłonczyński Prorektor ds. studenckich.

Dyplomy magistra historii, rocznik 1964 – 1969, otrzymało 46 absolwentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Ciekawie ułożyły się ich zawodowe losy. Dyplom gdańskiej uczelni pozwolił im na pracę we wszystkich rodzajach szkół – podstawowych, średnich, uczelniach wojskowych i uniwersytetach. Są wśród nich tytularni profesorowie, a także jeszcze niedawno pełniący funkcje kierownicze w instytutach naukowych, muzeach, bibliotekach i placówkach oświatowych, kierujący wydawnictwami, zajmujący wysokie stanowiska w urzędach administracji państwowej, organizacjach społecznych i politycznych (byli senatorowie i posłowie) oraz przedstawiciele świata biznesu.

Warto przypomnieć, że w czasie ich studiów rektorami WSP byli profesorowie: Ludwik Bandura oraz Janusz Sokołowski – pierwszy rektor Uniwersytetu Gdańskiego, natomiast dziekanami Wydziału Humanistycznego byli profesorowie: Bogusław Drewniak i Bolesław Maroszek. Z Uniwersytetem Gdańskim są związane także nazwiska profesorów, którzy byli promotorami prac magisterskich: Edmund Cieślak, Bogusław Drewniak, Stanisław Gierszewski, Witold Łukasiewicz, Stanisław Mielczarski, Stanisław Mikos, Stanisław Mrozek, Wacław Odyniec, Roman Wapiński.

Spotkanie było okazją do wspomnień, wymiany doświadczeń, a także, tak jak dotychczas, podejmowania bezcennych inicjatyw na rzecz wspierania macierzystej uczelni przez jej absolwentów.

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego

absolwenci