fbpx Promocja książki i otwarcie wystawy 50 spotkań na 50-lecie UG | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Promocja książki i otwarcie wystawy 50 spotkań na 50-lecie UG

ksiązka 50 lat„Czytając zebrane tu eseje, trudno nie czuć dumy z bycia częścią tej społeczności, ze współtworzenia wspaniałej idei uniwersytetu” – podkreślił we wstępie do książki „50 spotkań na 50-lecie UG” Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy P. Gwizdała. Promocja książki, połączona z wernisażem wystawy, odbyła się w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestniczący w spotkaniu goście i autorzy esejów, zamieszczonych w publikacji zgodnie podkreślali, że jest to książka wyjątkowa, pokazująca różnorodność i wieloaspektowość Uniwersytetu Gdańskiego, a jednocześnie jego genius loci.

Książka powstała z inicjatywy Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzego P. Gwizdały i została opatrzona jego wstępem. Teksty – eseje napisało 50 autorów związanych z Uczelnią. Mają wymiar symboliczny, bo w oczywisty sposób nawiązują do jubileuszu Uniwersytetu Gdańskiego. Wśród autorów, poza obecnymi i byłymi rektorami oraz prorektorami, są m.in. prof. Jerzy Limon, prof. Stefan Chwin, prof. Małgorzata Omilanowska, prof. Jerzy Zajadło, prof. Beata Możejko, prof. Ryszard Horodecki, prof. Małgorzata Czermińska, prof. Maria Mendel  i wielu innych. W swoich opowieściach dzielą się swoimi pasjami, historiami i doświadczeniem. Wszystkich łączy idea tworzenia uniwersytetu, zaangażowanie i pasja w pracy naukowej i zawodowej, radość i satysfakcja z bycia częścią akademickiej społeczności.

Tekstom zamieszczonym w książce towarzyszą portrety autorów esejów, które jednocześnie są częścią wystawy. Wystawę można oglądać w sali wystawowej Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Autorem portretów jest Sylwester Ciszek.

Książkę, w pięknej szacie graficznej (autorstwa Karoliny Johnson), pod redakcją Joanny Kamień, dyrektor Wydawnictwa UG, opublikowało Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego

W czasie spotkania promującego książkę pojawili się niemal wszyscy autorzy i wielu z nich dzieliło się swoimi refleksjami, m.in. prof. Maria Mendel, prof. Ryszard Horodecki czy dr Katarzyna Żółkoś. Spotkanie poprowadził Prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. Arnold Kłonczyński.

Fragment tekstu Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzego P. Gwizdały, promujący wystawę „50 spotkań na 50-lecie UG”:

„Zarówno w jubileuszowej książce pt. 50 spotkań na 50-lecie UG, jak i na prezentowanej wystawie postanowiliśmy oddać głos przedstawicielom bardzo różnych dziedzin, by opowiedzieli o swoich pasjach naukowych i okołonaukowych oraz podejmowanych na różnych polach inicjatywach. Chcieliśmy zaprezentować społeczności Uniwersytetu całą jego różnorodność i bogactwo poprzez spotkanie z bardzo różnymi ludźmi, zarówno naukowcami, jak i pracownikami innych jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Gdańskiego. Książka jest więc opowieścią o naszej Uczelni przez pryzmat osób, które ją współtworzą. Krótkie  cytaty z tych opowieści, które znalazły się na wystawie pod zdjęciami Autorów książki, stanowią przesłanie, jak również – miejmy nadzieję – zachętę do poznania historii, opowieści i refleksji w nich zawartych. Pamiętając o tym, że Uniwersytet to my, chcemy pokazać, jakie jest jego oblicze. Z jednej strony ma to na celu przybliżenie wszystkim, którzy nie mają na co dzień styczności z pewnymi dziedzinami wiedzy, badań z zakresu zupełnie nieznanych im nauk. Z drugiej strony chodzi o pokazanie naszym obecnym i przyszłym studentom, z kim mają szansę się spotkać podczas studiów na Uczelni oraz jak wielki potencjał i zaangażowanie tkwi w tym, co robią nasi pracownicy”

PDF icon lista_autorow.pdf199.24 KB
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Marta Demartin