fbpx Social media: Od wolności słowa do mowy nienawiści | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Social media: Od wolności słowa do mowy nienawiści

Baner Lustra MediówTematem przewodnim tegorocznej III Konferencji Naukowej z cyklu „Lustro mediów” są „Social media: Od wolności słowa do mowy nienawiści”. Jej celem jest krytyczna refleksja nad dyskursem publicznym oraz rolą organizacji medialnych w cybermediach.

Media społecznościowe oferują szerokie możliwości formułowania wypowiedzi na dowolne tematy i w dowolny sposób. Wolność słowa i postrzegany brak ograniczeń sprzyjają wyrażaniu także negatywnych emocji rodzących się z frustracji, poczucia bezradności, szczególnie, gdy towarzyszy temu poczucie braku odpowiedzialności. Niekiedy jednak, co wynika z badań socjologów Internetu, jest to swego rodzaju moda, forma rozrywki, aprobowana i naśladowana konwencja, a także element świadomie obieranej strategii marketingowej. Co więcej, wyznaczenie wyraźnej granicy między dozwoloną krytyką a hejtem wydaje się niełatwe.

Mowa nienawiści wpływa na jakość dyskusji społecznej w różnych dziedzinach życia. Nadużywanie wolności słowa, zwłaszcza w mediach społecznościowych, przez ich użytkowników staje się ważnym problemem badań naukowych prowadzonych w ramach wielu dyscyplin.

Konferencja jest wspólnym przedsięwzięciem Instytutów: Kultury, Spraw Publicznych oraz Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej), a także Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, Europejskiego Centrum Solidarności oraz Pomorskiego Instytutu Naukowego imienia profesora Brunona Synaka.

Spotkanie „Social media: Od wolności słowa do mowy nienawiści” odbędzie się 8 listopada 2019 roku w gościnnych progach Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Szczegóły konferencji na stronie: http://lustromediow.pl/

niedziela, 6 października 2019 roku, 21:46