fbpx Uroczyste otwarcie nowego budynku Instytutu Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Uroczyste otwarcie nowego budynku Instytutu Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego

zaproszenieW imieniu władz Uniwersytetu Gdańskiego zapraszamy na uroczyste otwarcie nowego budynku Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG, które odbędzie się 25 listopada 2019 o godz. 11.00. Nowy Instytut Informatyki UG to jeden z najnowocześniejszych budynków w Polsce z aulami, pracowniami, laboratoriami odpowiadającym prowadzeniu badań naukowych i dydaktyce na miarę XXI wieku.

Czas – 25 listopada 2019, godz. 11.00

Miejsce – nowy budynek Instytutu Informatyki, Kampus UG w Gdańsku Oliwie, ul. Wita Stwosza 57 (za budynkiem Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki)

W czasie uroczystego otwarcia odbędzie się część oficjalna z udziałem władz Uniwersytetu Gdańskiego, władz Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, firmy Doraco, a także zaproszonych gości i społeczności UG. Po części oficjalnej będzie możliwość zwiedzania budynku z przewodnikiem.

Informacje o inwestycji

Nowy Instytut Informatyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego to jeden z najnowocześniejszych budynków w Polsce z aulami, pracowniami, laboratoriami i wyposażeniem odpowiadającym prowadzeniu badań naukowych i dydaktyce na miarę XXI wieku. Inwestycja powstała w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 i stanowi odpowiedź na potrzeby rynku pracy w zakresie zatrudnienia specjalistów z branży IT.

Budynek służy przede wszystkim studentom nowego kierunku – informatyka o profilu praktycznym, który został uruchomiony w roku akademickim 2019/2020 (na pierwszy rok studiów przyjęto 76 osób). Studia te łączą podstawy teoretyczne z nauką wielu współczesnych języków programowania oraz nowoczesnych technologii wytwarzania aplikacji. Program nowych studiów powstał w ścisłej współpracy z pracodawcami branży IT. Efektem tej współpracy są zajęcia prowadzone częściowo przez doświadczonych specjalistów z trójmiejskich firm.

Nowy budynek Instytutu Informatyki UG powstał w ramach projektu „Rozbudowa budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku na potrzeby kształcenia na kierunku o profilu praktycznym”. Składa się z pięciu kondygnacji (jedna kondygnacja podziemna i cztery naziemne) o powierzchni użytkowa ok. 3912 m2 i kubaturze 22 678 m3. Obiekt jest skomunikowany z istniejącym budynkiem Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki łącznikiem na poziomie drugiej i trzeciej kondygnacji. W budynku znajdują się m.in. sale seminaryjne i komputerowe, audytoria, gabinety dydaktyczno-naukowe oraz pomieszczenia biurowe i socjalne. Pomieszczenia dydaktyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt ICT umożliwiający kształcenie nowej kadry informatycznej.

Wykonawcą, wyłonionym w przetargu publicznym była Korporacja Budowlana DORACO Sp. z o.o.

Wartość nakładów inwestycyjnych, niezbędnych do realizacji projektu, wynosi ponad 39 milionów złotych. Uniwersytet Gdański otrzymał dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 w wysokości ponad 21 milionów złotych, pozostała część, w wysokości ponad 18 mln złotych, stanowi wkład własny uczelni. Partnerem  projektu jest Kainos Software Poland Sp. z o.o.

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała:

– Budowa nowoczesnego budynku Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego jest odpowiedzią na ogromne potrzeby rynku pracy w branży IT. Dzięki tej inwestycji możliwe jest prowadzenie nowego kierunku na Uniwersytecie Gdańskim – informatyki o profilu praktycznym. To inwestycja ze wszech miar potrzebna i jestem przekonany, że nasi absolwenci będą znakomitymi i poszukiwanymi specjalistami.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Marta Demartin
Treść wprowadzona przez: Marta Demartin