Wykład gościnny prof. dr. hab. dr. h. c. Huberta Orłowskiego
Pracownia Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza (Instytut Filologii Germańskiej UG) zaprasza na wykład gościnny prof. dr. hab. dr. h. c. Huberta Orłowskiego (Uniwersytet Adama Mickiewicza) na temat Objawienia w Gietrzwałdzie. O narracji, i nie tylko.
Spotkanie odbędzie się we wtorek 10 grudnia o godz. 13.15 w auli 022 (budynek Neofilologii /Wita Stwosza 51).
Nasz Gość to człowiek (z) pogranicza i nietuzinkowy badacz. Germanista związany z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu, literaturoznawca z kulturoznawczym zacięciem, wybitny znawca literatury i kultury niemieckojęzycznej XIX i XX wieku, zgłębiający m.in. mechanizmy powstawania i oddziaływania stereotypów w relacjach polsko-niemieckich. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Urodzony w 1937 roku w miejscowości Podlejki na Warmii doświadczenie pogranicza przekuł w naukową refleksję, co ujął w następujących słowach:
„[…] zagadka życia polskiego germanisty: z niepięknego wspomnienia uczynić piękne sąsiedztwo, nie przez zapominanie i wypieranie, ale właśnie za sprawą odpominania. Z humusu niepięknych wspomnień winna powstać refleksja, praca umysłowa, praca przezwyciężająca i konstruująca przyszłość”.
Prof. Hubert Orłowski jest autorem 20 monografii, bez których trudno wyobrazić sobie nie tylko polsko-niemiecki dyskurs po II Wojnie Światowej, ale także „rebelię prowincji” po 1989 r. To m.in. „Literatura III Rzeszy” (1976), „Polnische Wirthschaft”. Nowoczesny niemiecki dyskurs o Polsce (1998), Warmia z oddali. Odpominania (2000), Rzecz o domenach symbolicznych. Gietrzwałd 1877 (2005).
Prof. Orłowski jest spiritus movens i redaktorem serii niemcoznawczej Poznańska Biblioteka Niemiecka, tłumaczeń w opracowaniu naukowym fundamentalnych pozycji niemieckiej humanistyki. 49. i 50. tom serii we współredakcji badacza ukazały się w mijającym roku. Najmłodsze tomy zatytułowane są: "Sąsiedztwo zobowiazuje…" (red. z Ryszardem Wryką) oraz "Prusy Wschodnie. Wspólnota wyobrażona" (red. z Rafałem Żytyńcem
Więcej o Gościu http://www.narracjepogranicza.eu/