fbpx Podsumowanie Konferencji Naukowej Modelowanie Procesów i Systemów Logistycznych | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Podsumowanie Konferencji Naukowej Modelowanie Procesów i Systemów Logistycznych

konferencja 1W dniach 5 – 6 grudnia 2019 na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się XX Konferencja naukowa Modelowanie procesów i systemów logistycznych organizowana przez Katedrę Logistyki UG oraz PKP Cargo SA. To doroczne naukowe spotkanie przedstawicieli świata nauki, polityki i praktyki gospodarczej zostało objęte patronatem honorowym Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, Ministra Infrastruktury, a także Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei oraz Klastra Luxtorpeda 2.0. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały natomiast „Intermodal News”, „Kapitał Polski” oraz „Raport Kolejowy”.

Podczas uroczystej inauguracji, po przywitaniu gości przez organizatorów prof. dra hab. Mirosława Chaberka - Kierownika Katedry Logistyki UG oraz Czesława Warsewicza – Prezesa Zarządu PKP Cargo S.A. głos zabrała dr hab. Aneta Oniszczuk-Jastrząbek profesor Uniwersytetu Gdańskiego - Prorektor UG ds. Informatyzacji i Umiędzynarodowienia, oficjalnie otwierając konferencję, a także dr hab. Monika Bąk profesor Uniwersytetu Gdańskiego - Dziekan Wydziału Ekonomicznego UG. Następnie odczytane zostały listy skierowane do uczestników konferencji przesłane przez prof. dra hab. Piotra Glińskiego - Wiceprezesa Rady Ministrów, Andrzeja Adamczyka - Ministra Infrastruktury, dra inż. Ignacego Góry - Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego oraz Krzysztofa Mamińskiego, Prezesa Zarządu PKP S.A. W uroczystej inauguracji głos zabrali również Andrzej Bittel - Wiceminister Infrastruktury oraz dr Mirosław Antonowicz - Członek Zarządu PKP S.A., którzy w swych wystąpieniach docenili rangę konferencji i jej znaczenie w budowaniu współpracy świata nauki i praktyki gospodarczej.

Jako pierwsza w części merytorycznej odbyła się debata Praktyka i nauka w rozwoju Krajowego operatora logistycznego PKP Cargo S.A. w Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, której celem było:

-    zidentyfikowanie barier logistycznych w krajowej gospodarce i w rozwoju współpracy międzynarodowej, jako zasadniczych czynników ograniczających rozwój kraju zgodnie ze Strategią na rzecz odpowiedzialnego rozwoju,

-    zdefiniowanie zadań operatora logistycznego w modelach 3PL i 4PL,

-    nakreślenie wizji i koncepcji (cele, zadania, funkcje) narodowego operatora logistycznego, którego twórcą i liderem pozostanie PKP Cargo,

-    określenie szans i barier PKP Cargo w rozwoju infrastruktury logistycznej Kraju,

-    zdefiniowanie ekonomicznych i społecznych potencjalnych korzyści i zagrożenia realizacji projektu narodowego operatora logistycznego.

Pierwszego dnia odbyła się również moderowana dyskusja nt.: Refleksje nad logistyką w kontekście XX-lecia Konferencji: Modelowanie procesów i systemów logistycznych, w której dominowały wątki wspomnieniowe stałych gości sopockich konferencji logistycznych. Ukoronowaniem tej części był koncertu Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, który również miał charakter wspomnieniowy i jubileuszowy. Wykonane utwory nawiązywały zarówno do dwudziestolecia konferencji, jak również do pięćdziesięciolecia Uniwersytetu Gdańskiego.

Drugiego dnia konferencji odbyły się trzy sesje plenarne umożliwiające prezentację innowacyjnych koncepcji logistycznych przedstawicielom krajowych ośrodków akademickich zajmujących się logistyką, a przedstawicielom praktyki gospodarczej stosowanych w ich przedsiębiorstwach innowacyjnych narzędzi logistycznych.

Świat nauki reprezentowały między innymi: Uniwersytety Ekonomiczne w Katowicach, w Krakowie, w Poznaniu i we Wrocławiu, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Morski w Gdyni, Akademia Morska w Szczecinie,  Akademia Ignatianum w Krakowie, Akademia Leona Koźmińskiego, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu,

Środowisko praktyki gospodarczej reprezentowali natomiast przedstawiciele takich przedsiębiorstw jak: LPP S.A., PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o., Zakład Automatyki i Urzadzeń Pomiarowych AREX Sp. z o.o., Raben Logistics Polska Sp. z o.o., Uni-logistics Sp. z o.o. oraz ELSE Systemy Informatyczne.

Na zakończenie konferencji dr Leszek Reszka – Sekretarz naukowy konferencji przeprowadził wraz ze studentami Naukowego Koła Logistyki losowanie upominków ufundowanych przez sponsorów konferencji.

konferencja 2konferencja 3konferencja 4
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Marta Demartin