Startuje KoderJunior – Szkoła Mistrzów Programowania Pomorskie
Fundacja Pro Cultura, Uniwersytet Gdański oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo – Sieciowe zapraszają na oficjalną inaugurację Projektu KoderJunior – Szkołę Mistrzów Programowania Pomorskie, która odbędzie się 20 sierpnia na Uniwersytecie Gdańskim. Inicjatywa rozpoczyna rewolucję w nauce programowania w szkołach. Projekt ma na celu przygotowanie szkół do wdrożenia nauki programowania do podstawy programowej oraz upowszechnianie innowacyjnych metod kształtowania kompetencji programowania w edukacji wczesnoszkolnej.
Czas: 20 sierpnia 2018, godz. 10.00-16.00
Miejsce: Wydział Nauk Społecznych UG, Gdańsk, ul. Bażyńskiego 4, Audytorium S203
Przez najbliższy rok prawie 4 tys. najmłodszych uczniów z pomorskich szkół weźmie udział w innowacyjnych zajęciach z programowania. Dzieci i nauczyciele zdobędą unikalne kompetencje, a szkoły otrzymają sprzęt do prowadzenia zajęć (tablety, gry edukacyjne i roboty), który po zakończeniu projektów stanie się ich własnością. Co szczególnie istotne projekty adresowane są tylko do szkół z gmin wiejskich i wiejsko – miejskich, czyli przeważnie tych najmniejszych. Już od października ruszą zajęcia w szkołach z wykorzystaniem tabletów, robotów i gier edukacyjnych do nauki programowania oraz innowacyjnych scenariuszy zajęć, które potrwają do końca roku szkolnego 2018/2019.
O Projekcie:
Projekty realizowane są na terenie gmin wiejskich i wiejsko – miejskich w dwóch pomorskich regionach (tzw. NUTS):
- NUTS chojnicki (powiaty: chojnicki, człuchowski, kościerski)
- NUTS starogardzki (powiaty: kwidzyński, malborski, starogardzki, sztumski, tczewski)
Uczestnictwo:
Projekty KoderJunior – Szkoła Mistrzów Programowania Pomorskie rozwijają kompetencje cyfrowe uczniów, nauczycieli oraz pracowników publicznych instytucji, działających w otoczeniu szkoły (bibliotek, ośrodków kształcenia nauczycieli, ośrodków kultury).
- 285 nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej (117 nauczycieli – NUTS chojnicki, 168 – NUTS starogardzki)
- 65 szkół (26 szkół – NUTS chojnicki, 39 – NUTS starogardzki)
- co najmniej 3 865 uczniów klas 1-3 (1638 uczniów – NUTS chojnicki, 2274 – NUTS starogardzki)
- 100 pracowników publicznych instytucji, działających w otoczeniu szkoły (50 – NUTS chojnicki, 50 – NUTS starogardzki)
Kierownikiem Projektu z ramienia Uniwersytetu Gdańskiego jest dr Małgorzata Cackowska z Instytutu Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych.
Projekt jest dofinansowany z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.pomorskie.koderjunior.pl